Answer:
The answer is 9,360 direct labor-hours.
Explanation:
The first step is to calculate the direct labor-hours per unit. The second step is to calculate the total direct labor-hours required to produce the additional systems.
Step 1
Direct labor-hours per unit = Direct labor / Average wage rate per hour
Star100: Direct labor-hours per unit = 40 / $25 = 1.6
Star150: Direct labor-hours per unit = 50 / $25 = 2
Step 2
Total labor-hours required = Direct labor-hours per unit x Number of systems required
Star100: Total labor-hours required = 1.6 x 2,600 = 4,160
Star150: Total labor-hours required = 2 x 2,600 = 5,200
Combined direct labor-hours required = 4160 + 5,200 = 9,360
<span>The correct answers are:- B. credit union- B. high-risk
Thus the sentence goes: George bought a new car at a car dealership that offered on-the-spot financing through a CREDIT UNION. George's credit score is poor, but he was still offered a HIGH-RISK loan.
These things are often associated with car dealerships to gain profit quick from customers who are quite impulsive. <span>
</span></span>
Answer:
False
Explanation:
The weighted average contribution margin is calculated by multiplying individual contribution margin with respective size pizzas (i.e number of units sold) then total contribution margin (i.e of both medium and large size) is divided upon total number of units sold, see as follows:
According to Buttercrust Pizza company's sales data medium pizzas sold are twice the number of large pizzas. Now here we have to take an assumption since we aren't given actual sales units. Keeping in mind the sales data we can assume that 100 units of medium pizzas and 50 units of large pizzas are sold during the period.
Contribution margin of medium pizza: (CM× units of medium size pizzas)
Contribution margin of large pizza: (CM× units of large size pizzas)
Contribution margin of medium pizza: $10× 100 = $1000
Contribution margin of large pizza: $22× 50 = $1100
Total contribution (of both pizza sizes) = $2100
Total sales units (of both pizza sizes) = 150
The weighted average contribution margin is calculated as follows:
WACM= $2100÷ 150
WACM= $14
(Disclaimer: the solution of this question has been concluded using self-induced assumptions.)
Answer:
A. Money left over after taxes are paid - Disposable income
B. Quantity theory of money helps explain the shape of this - Real
C. Part of GDP s definition that captures the quality of goods and services - Market Value
D. Caused by a fall in the money supply - Final
E. Part of GDP s definition that means you exclude used goods and services - Real
F. Sticky prices/wages justifies its shape - Final
G. Part of GDP s definition that means you exclude intermediary goods and services - Market Value
H. Used to make loans - Excess reserves
I. Used to cover withdraws - Disposable income
J. Interest rates are at their lower bound - Real
K. Represents the economy s fundamentals, such as population, capital, and technology - LRAS
L. Adjusted for inflation Final
M. Caused by a collapse of the stock market - Market Value
Explanation:
Long run aggregate supply is adjusted based on the products produced in the country. The supply rate is also adjusted based on demand factor. GDP is the monetary value of all goods and services produced in the country during a certain period.
Answer:
By producing the starters the company will save $20,000 per year.
Explanation:
production costs
direct materials $3.10 per unit
direct labor $2.70 per unit
supervision $60,000
depreciation $40,000
variable manufacturing overhead $0.60 per unit
rent $12,000
total production cost $9.20 per unit
The engineer is wrong because he is considering fixed costs like depreciation and rent that should not be included because they are independent on whether this project is approved or not. Once you take away depreciation and rent, the cost per unit will fall by $1.30 [= ($40,000 + $12,000) / 40,000 units].
Since the production cost = $9.20 - $1.30 = $7.90, which is lower than $8.40 which is the purchase cost, the company should start producing the starters at least until its sales bonce back.
By producing the starters the company will save ($8.40 - $7.90) x 40,000 units = $20,000 per year