Answer:
The customer saves 5.9 - 5.5 = $0.5
when he shops at store B
Step-by-step explanation:
Stores A and B sells bananas at different prices per pound.
Bananas are being sold for $0.59 a pound at Store A and $0.55 a pound at Store B.
If a customer wants to buy 10 pounds of bananas from store A and store B,
The customer would spend 0.59 × 10 pounds of bananas = $5.9
buying from store A and
The customer would spend 0.55 × 10 pounds of bananas = $5.5
buying from store B.
The customer spends more for 10 pounds of bananas if he buys from shop A.
The customer saves 5.9 - 5.5 = $0.5
when he shops at store B
I don't understand what you are trying to say
Answer:
-6.2, -3.1, -1.55, -0.775, -0.3875...this is not an arithmetic sequence
Step-by-step explanation:
Answer:
c alternate interior angles theorem
Step-by-step explanation:
e2020
Answer: $70
EXPLANATION
Given, for a 4 inch wide crown molding:
8 ft length costs $14
Cost of 40 ft length = ?
8 ft length costs $14
To find the cost of 1 ft length,
Divide through by 8
8ft/8 length costs $14/8
1ft costs $1.75
Now, to find the cost of 40 ft length
1ft costs $1.75
1 ft x 40 would cost $1.75
40 ft would cost $70
Therefore, it would cost $70 to buy 40 ft of crown molding