Answer: 0.93 mA
Explanation:
In order to calculate the current passing through the water layer, as we have the potential difference between the ends of the string as a given, assuming that we can apply Ohm’s law, we need to calculate the resistance of the water layer.
We can express the resistance as follows:
R = ρ.L/A
In order to calculate the area A, we can assume that the string is a cylinder with a circular cross-section, so the Area of the water layer can be written as follows:
A= π(r22 – r12) = π( (0.0025)2-(0.002)2 ) m2 = 7.07 . 10-6 m2
Replacing by the values, we get R as follows:
R = 1.4 1010 Ω
Applying Ohm’s Law, and solving for the current I:
I = V/R = 130 106 V / 1.4 1010 Ω = 0.93 mA
Answer:
the life (N) of the specimen is 46400 cycles
Explanation:
given data
ultimate strength Su = 1600 MPa
stress amplitude σa = 900 MPa
to find out
life (N) of the specimen
solution
we first calculate the endurance limit of specimen Se i.e
Se = 0.5× Su .............1
Se = 0.5 × 1600
Se = 800 Mpa
and we know
Se for steel is 700 Mpa for Su ≥ 1400 Mpa
so we take endurance limit Se is = 700 Mpa
and strength of friction f = 0.77 for 232 ksi
because for Se 0.5 Su at
cycle = (1600 × 0.145 ksi ) = 232
so here coefficient value (a) will be
a =
a =
a = 2168.3 Mpa
so
coefficient value (b) will be
a = -
log
b = -
log
b = -0.0818
so no of cycle N is
N =
put here value
N =
N = 46400
the life (N) of the specimen is 46400 cycles
Answer:
Qin = 1857 kJ
Explanation:
Given
m = 0.5 Kg
T₁ = 25°C = (25 + 273) K = 298 K
P₁ = 100 kPa
P₂ = 500 kPa
First, the temperature when the piston starts rising is determined from the ideal gas equations at the initial state and at that state:
T₂ = T₁*P₂/P₁
⇒ T₂ = 298 K*(500 kPa/100 kPa) = 1490 K
Until the piston starts rising no work is done so the heat transfer is the change in internal energy
Qin = ΔU = m*cv*(T₂-T₁)
⇒ Qin = 0.5*3.1156*(1490 - 298) kJ = 1857 kJ
Answer:
you might be facing some difficulty in observing this point of division between your question and me
Answer:
17.658 kPa
Explanation:
The hydrostatic pressure of a fluid is the weight of a column of that fluid divided by the base of that column.

Also, the weight of a column is its volume multiplied by it's density and the acceleration of gravity:

Meanwhile, the volume of a column is the area of the base multiplied by the height:

Replacing:

The base cancels out, so:

The pressure depends only on the height of the fluid column, the density of the fluid and the gravity.
If you have two point at different heights (or depths in the case of objects submerged in water) each point will have its own column of fluid exerting pressure on it. Since the density of the fluid and the acceleration of gravity are the same for both points (in the case of hydrostatics density is about constant for all points, it is not the case in the atmosphere), we can write:

We do not know at what depth the man of this problem is, but it doesn't matter, because we know the difference in height of the two points of interes (h1 - h2) = 1.8 m. So:
