Answer:
the most spend on research will be $12,000
Explanation:
given data
earn = 2% more
trading costs = 0.5%
stock portfolio = $800,000
solution
we know that here net earnings due to research is expected is
net earnings due to research = 2% - 0.5 % = 1.5 % of stock portfolio
so
spend on research is = 1.5 % of stock portfolio
spend on research is = $800,000 × 1.5%
spend on research is = $12,000
so here when we spend more than $12,000 it end up in a net loss
so the most spend on research will be $12,000
Answer:
Amazon 65.35 Days Netflix 253.03 Days
Explanation:
Answer:
16,900
Explanation:
Ending Inventory = 30% x 12,000 = 3,600
Beginning Inventory = 30% x 19,000 =5,700
Thus;
19,000 + 3,600 – 5,700 = 16,900
Therefore the Porch Cushion Company need to purchase in August,900 pound of foam of Cushion.
Answer: edge computing
Explanation:
Edge computing refers to an open and distributed IT architecture which possesses features such as decentralized processing power, and Internet of Things (IoT) technologies.
Data is not transmitted to a day center but rather being processed by the device itself or the server. It helps in bringing data storage and computation closer to the data sources and this helps in saving bandwidth and improving response times.
Since the company wants to improve its operations by using data from devices at individual locations to make real-time adjustments to service delivery, then the technology that would be combine with its current Cloud operations to make this possible is the edge computing.