If this is the whole problem:
<span>A trucking company is hired to deliver 125 lamps for $12 each. The company agrees to pay $45 for each lamp that is broken during transport. If the trucking company needs to receive a minimum payment of $1365 for the shipment to cover their expenses, find the maximum number of lamps they can afford to break during the trip.
My answer is 3 lamps.
125 lamps * 12 each = 1,500 total revenue
</span>
Minimum revenue: 1,365
1,500 - 1,365 = 135 excess from minimum revenue.
135 ÷ 45 charge of broken lamp = 3 lamps.
The company can afford to break a maximum of 3 lamps w/o falling below its minimum payment.
Answer: See explanation
Explanation:
a. Direct material = 4 × 33300 = Make $133200 ; Net income increase
Direct labor = 5 × 33300 = Make $166500 ; Net income increase
Variable costing= 0.61 × $166500 = Make $101565 ; Net income increase
Fixed manufacturing = Make 43100 ; Buy 43100 ;
Purchase price = 13.16 × 33300 = Buy $438228 ; Net income decrease
Total annual cost:
Make: $444365
Buy: $481328
Net income decrease = $36963
b. No, Pottery Ranch should not buy the finials. There's an incremental cost of $36963.
c. Incremental revenue = $50,367
Incremental cost = $36963
Incremental revenue = $50367 - $36963 = $13404
In this case, it should be bought.
Answer:
A. $2,700,000
Explanation:
For computing the deduction amount for depreciation tax, first we have to calculate the total amount of deferred tax amount which is shown below:
Total Deferred tax amount = Deferred tax × (percentage value ÷ tax rate)
= $90,000 × (100% ÷ 30%)
= $300,000
And the depreciation expense in this year is $2,400,000
So, the total amount deducted would be
= $300,000 + $2,400,000
= $2,700,000
Answer: 1 year
Explanation: According to the Defence Federal Acquisition Regulation under 237.106, personal service contracts that apply to consulting or expert services will be limited to one year. However this will only apply to duties that are temporary (limited to 1 year, or 12 months), or non cumulative days (needs to be 130 days or more that are broken up within a year). During this time the officer contracting the service will enter into a contract, make an order, or exercise options for various services that do not exceed 1 year.
Answer: $0
Explanation:
Forward contracts get their value from the cost and on December 1, there was no cost to Curtis as he Curtis had just signed the contract.
This means that the amount that should be recorded for the Forward Contract should be $0. Even though the contract is valued at $0, it will still need to be credited against the amount to be received to at least recognize that a forward contract was entered into.