Given:
Taxable income: 7,500
Paid every two weeks or 26 weeks in a year
Based on 2007 Federal Income Tax Table for Single Taxpayer, Tim is under the tax range over $0 but not over $7,825. The tax is 10% of the amount over $0.
<span>1. Finds the tax rate for his income level =10 %
2. Enters the base amount = $7,500
3. Enters the amount of tax owed = $7,500 * 10% = $750
4. Divides by 26 = $750 / 26 = $28.85 tax withheld from biweekly wages.</span>
Answer: 30 % Off
Step-by-step explanation:
1.5r+15=2.25r
Combine like terms: 1.5r+15-1.5r=2.25r-1.5r
15=0.75r
Get the unknown alone: 15/.75=.75/.75r
20=r or r=20 :)
When you think about it. It's actually quite easy.
The number are the amount of miles, and the variables are the amount of hours. So we would just have to multiply them. So, by putting the number together we would be able to multiply them once we have the numbers for the variables. Since we dont have them, we can just make the inequality. It says that car 1 traveled at LEAST that of car 2. Showing that car 1 may have traveled farther. SOOOOO........ the inequality should look like this:
165x <span>≥ 175y</span>
Answer: f(3)=g(3)
I believe that is correct.
Tell me if I’m wrong