Answer: Supervisory Management.
Explanation:
Rodrigo is now a member of the Supervisory Management of his company. The Supervisory managers are individuals that oversee other employees within a specified department in a company, to ensure they are carrying out their jobs effectively.
Answer:
Predetermined manufacturing overhead rate= $53,75 per machine hour
Explanation:
Giving the following information:
Order size:
Estimated activity cost= $585,866
Estimated machine hours= 10,900
<u>To calculate the predetermined manufacturing overhead rate we need to use the following formula:</u>
Predetermined manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base
Predetermined manufacturing overhead rate= 585,866/10,900
Predetermined manufacturing overhead rate= $53,75 per machine hour
Answer: Old machine should be replaced.
Explanation:
The variable manufacturing cost will reduce by:
= 624,000 - 524,000
= $100,000
Over a period of 5 years this will be:
= 100,000 * 5
= $500,000
Selling the old machine would bring in $32,000:
= 500,000 + 32,000
= $532,000
The cost of the new machine would reduce this gross benefit by:
= 532,000 - 455,100
= $76,900
<em>Net income will increase by a total of $76,900 over the 5 year period if the new machine is bought so it should be bought. </em>
I think the correct answer from the choices listed above is the last option. New zealand's economy has received recent boosts from <span>tourism. Hope this answers the question. Have a nice day. Feel free to ask more questions.</span>
Answer:
4. Weighted-average equivalent units will be equal to FIFO equivalent units.
Explanation:
Equivalent units of production is been applied to the work-in-process inventory when an accounting period comes to an end. It can be regarded as expression that gives amount of work done which was recorded by a manufacturer over a units of output which was partially completed after an accounting period. For instance, if there are 100 units that are in process, then 40% of processing cost is expended , then we can say there are 40 equivalent units of production. It should be noted that the if beginning work in process is zero, the equivalent units of production computed using fifo versus weighted average will have a relationship in such a way that Weighted-average equivalent units will be equal to FIFO equivalent units.
.