Answer:
Total cost of skipping practice and going to the movies = $24
Explanation:
Total cost of going to movie and skipping practice, will be inclusive of opportunity cost of earning from swimming lessons.
Here coach earns $15 per hour
Opportunity cost = $15 per hour for hours forgiven due to movie.
Real cost = $9 for movie entry.
The total cost of skipping practice and going to the movies = $15 + $9 = $24
Since its hour long practice, that has to be skipped, assumed the practice session of an hour is missed, in case it is more than an hour then $15 X number of hours + $9 entry fee of movie.
Since its hour long practice, total cost of skipping practice and going to the movies = $15 + $9 = $24
Answer:
The correct answer is letter "B": Zappos employees have morals that match Zappos values and norms.
Explanation:
In case employees of a company enjoy doing charitable activities and believe it is an obligation to contribute with their surrounding community, the situation implies that those workers have a high sense of social responsibility and moral values. Every company tends to have a code of ethics that outlines the expected behavior the firm expects from workers within the organization but firms also have goals on social responsibility to minimize the impact of their operations in society an if possible to improve it.
Thus, <em>the moral values of Zappos's employees are likely aligned to the norms the company is looking for in its workers</em>.
Answer:
The correct answer is letter "A": branding.
Explanation:
Branding is the marketing approach by which a company creates an exclusive image, name, or design or more than one at the same time to provide consumers with a product that is different from its competitors. Typically, in the branding provides the product's core feature with an additional advantage to engage consumers in purchasing.
Answer:The correct answers are B, C, and E
Explanation:
Got it right on edge 2021
Answer:
Option (C) is correct.
Explanation:
The dollar profit/loss and holding period return is computed as follows:
Dollar profit/loss will be:
= Stock sold one year later - Purchasing price of stock + Dividend paid
= $51.38 - $47.50 + $0.72
= $4.60
Holding period return will be:
= (Stock sold one year later - Purchasing cost of stock + Dividend paid
) ÷ Purchasing price of stock
= ($ 51.38 - $ 47.50 + 0.72) ÷ $47.50
= 9.68% Approximately
So, the correct answer is option C i.e. $4.60 ; 9.68%