Answer:
<em>The amount that he will be charged in a special assessment tax to cover his cost of the sidewalk Is $2000 </em>
<em></em>
Explanation:
We are told that the property is an interior lot, so we'll only consider one of the width of his plot, since the sidewalk can only pass through the front or the back of his property.
The property measures 100' x 500' , that is 100 ft width by 500 ft length
The cost of the sidewalk is $40 per linear ft
The city will pick up 50% of the cost.
For a width of the lot, the cost per linear length will be
100 x $40 = $4000
The city covers 50% of this cost, leaving 50% of the cost to the homeowner.
The homeowner's cost will be 50% of $4000
= 0.5 x $4000 =<em> $2000 </em>
<em>The amount that he will be charged in a special assessment tax to cover his cost of the sidewalk Is $2000 </em>
Answer:
a. 125.43 hours
b. 767.92 hours
c. 2,129.04 hours
Explanation:
Using the mathematical approach, we have :
y = ax ^b
Where ,
y is the average time to manufacture x units
a is the time its takes to manufacture first plane
b is the log of 80% divided by log 2
Then,
Average time for 5 planes = 300 (5)^-0.322
= 178.67 hours
Total time for 5 planes = 178.67 hours × 5
= 893.35
Average time for 4 planes = 300 (4)^-0.322
= 191.98 hours
Total time for 5 planes = 191.98 hours × 4
= 767.92 hours
The fifth plane would take = 893.35 - 767.92
= 125.43 hours
Average time for the 18 planes = 300(18)^-0.322
= 118,28 hours
Total time for 18 planes = 118,28 hours × 18
= 2,129.04 hours
Answer:
C) The variable Y could be the price of the wool used to make mittens.
D) The variable X could be consumers income.
Explanation:
quantity supplied = 50 + 1/2X - 5Y -24Z
In this equation if X increases, then the quantity supplied increases. Therefore X can either be the product's price or consumer income.
In this equation if Y or Z increase, then the quantity supplied decreases. Therefore Y or Z are production costs, either labor or materials.
Answer:
$458.12
Explanation:
Net present value is the present value of after tax cash flows from an investment less the amount invested.
NPV can be calculated using a financial calculator
Cash flow in year 0 = $-160,000
Cash flow each year from year 1 to 3 = $54,000
cash flow in year 4 = $54,000 + $11,000 = $65,000
I = 15
NPV = $458.12
To find the NPV using a financial calculator:
1. Input the cash flow values by pressing the CF button. After inputting the value, press enter and the arrow facing a downward direction.
2. after inputting all the cash flows, press the NPV button, input the value for I, press enter and the arrow facing a downward direction.
3. Press compute