Answer:
Equipment 716,072.53 debit
Lease payable 716,072.53 credit
interest expense 64,446.53 debit
lease payable 64,446.53 credit
Explanation:
We record the lease payment present value:
C 100,000.00
time 12
rate 0.09
PV $716,072.5277
Now we solve for the interest accrued during the year
716,072.53 x 0.09 = 64.446,53
Answer:
EOQ = 414 rolls
Explanation:
In order to calculate the number of orders to minimize the cost, we should calculate that by using the Economic order quantity model.
DATA
Holding cost = $1.75/unit
Annual demand = 500 rolls x 12 = 6000 rolls
Ordering cost = $25
Formula
EOQ =
Where
Co = ordering cost
D = Annual demand
Ch = Holding cost
Solution
EOQ = 
EOQ = 
EOQ = 414 rolls
They should order 414 rolls to minimize the cost.
Answer:
The correct answer is E
Explanation:
The expectation level by the employees are lower in the high power distance countries and the work is considered to be the moral obligations whether the firm cares for the employees or not.
Perceived firm support is the scenario which is grounded instead of the policy based. So, the difference is the level of expectation through the employees.
Answer:
c. in which people are presented with ambiguous images
Explanation:
The Thematic Apperception Test, also known as TAT, involves showing subjects ambiguous pictures and asking them to come up with an explanation for what is happening in the scene.
The way the test works is that subjects decipher or describe ambiguous situations based on their own past experiences and motivations in the form stories. This could either be conscious or subconscious. Subject usually lowers his/her guard to the examiner while describing the story. At this point, much-valuable information about the subject is being divulged.
Answer:
b. $4,908,000
Explanation:
According to the FASB GAAP, the straight line method is used in this given question which is shown below:
= (Original cost - residual value) ÷ (useful life)
= ($40,900,000 - $4,090,000) ÷ (15 years)
= ($36,810,000) ÷ (15 years)
= $2,454,000
In this method, the depreciation is same for all the remaining useful life
For two years, the accumulated depreciation would be
= Annual year depreciation × number of years
= $2,454,000 × 2 years
= $4,908,000