Answer: The sale price to the nearest dollar was $61,202
We arrive at the answer as follows:
The term 'netted' refers to the seller's profits after deducting costs and commissions.
Hence we need to add back these amounts to arrive at the sale price.
Net Proceeds $55,000
<u>Add: Costs $1,000 </u>
Total $56,000
The commission is 8.5%; however commissions are quoted as a percentage of sales price.
Expressed in other words, if the sale price was 100, commissions were 8.5. That would mean that the total above would be the equivalent of 
From this we can arrive at the sale price as follows:


Answer:
Vulnerability analysis
Explanation:
Since the organization has hired a security consultant to help them reduce their risk from future attacks, What the consultant would use to identify potential attackers is vulnerability analysis.
Vulnerability Analysis is a vulnerability assessment which entails an in-depth analysis of the building functions, systems, and site characteristics to identify: 1. Weaknesses in the system and
2. Determine mitigation or corrective actions that can be designed and implemented to eradicate vulnerability or reduce the vulnerabilities.
Answer:
The answer is "Option c".
Explanation:
The customer service must matter arising' needs to fulfill everyone. The Sampson Company, a timber manufacturer, understands the wood specifications or conditions for several firms within the NAICS category. Within this case, the Dunn Company will develop the timber specifications or criteria of all firms underclass.
Answer:
The correct answer is option (b) $5400
Explanation:
Solution
Calculation of the cost of direct material on May 1
Now,
The starting work In process inventory = Direct materials Cost + Direct labor Cost + Manufacturing overhead applied on W.I.P
13,500 = Direct materials cost + 4500 + 3600
Thus,
Direct material cost = 13500 - 4500-3600 = $5400
Note: Direct labor cost = 300 * 15 = $ 4500
The manufacturing overhead = 300 hour * $12 = $ 3600
So, only expenses associated to work in process will be considered, hence only direct labor and manufacturing overhead are used to work in process are considered.
Answer:
D. $525,000
Explanation:
budgeted production = 15,000 units/month
unit production time required = 30 minutes => 0.5 hours
direct labor rate = $70 per hour
Budgeted cost of direct labor for the month = 15,000 * 0.5 * 70
= $525,000