Answer:
C. 30,210
Explanation:
Cost of merchandise sold = cost of merchandise purchase - cost of merchandise left in inventory
= Purchases of $32,000 - Purchases discounts of $960 - Purchases returns and allowances of $1,200 + Freight In of $1,040
- ( Merchandise inventory at September 30 of $6,370 - Merchandise inventory September 1 of $5,700)
= 32,000- 960- 1,200+1,040 - 670 = 30,210
Answer:
$18.4 million
Explanation:
The computation of the net cash flows from financing activities is shown below:
Cash flows from financing activities
Issuance of the common stock $38.8 million
Less: Purchase of treasury stock -$20.4 million
Net cash flows provided from financing activities $18.4 million
The positive sign represents the inflow of cash and the negative sign shows the outflow of cash and the same is shown above
Answer:
correct option is c.4%
Explanation:
given data
maturity value = $1,000
nominal rate of return r = 10 percent = 5 % semi annually = 0.05
mature time t = 5 years = 10 semi annually
current market value = $768
solution
we apply here present value formula that is
present value = coupon rate × maturity value ×
+
..............1
put here value and we get
$768 = coupon rate × $1000 ×
×
solve it we get
coupon rate = 1.99549 % Semi-annual
so here annual coupon interest rate is = 2 × 1.99549 %
annual coupon interest rate is 3.99 = 4%
so correct option is c.4%
Answer:
$2 or 7.84%
Explanation:
we need to determine the expected value of the firm's payments:
- $35 x 50% chance of doing well = $17.50
- $20 x 50% chance of doing poorly = $10
- total expected value = $27.50
Since investors are willing to pay $25.50 and the expected value in one year is $27.50, the promised return = $27.50 - $25.50 = $2 or 7.84% (= $2 / $25.50)
Answer:
adjusted bank balance = $5205
Explanation:
given data
Bank balance as per bank statement = $6100
Deposit in transit = $270
Bank Service Charge = $24
Interest revenue = $21
Outstanding Checks = $810
Error made by book keeper = $400
to find out
adjusted bank balance
solution
we get here adjusted bank balance that is express as here
adjusted bank balance = Bank balance as per bank statement + Deposit in transit + Bank Service Charge + Interest revenue - Outstanding Checks - Error made by book keeper .......................1
put here value we get
adjusted bank balance = $6100 + $270 + $24 + $21 - $810 - $400
adjusted bank balance = $5205