The answer is b idk why but i think im right
Answer:
Standard rate per direct labor hour is $27.1
Explanation:
Standard rate per direct labor hour includes the hourly pay rate, Payroll taxes and fringe benefits. For Theresa Corporation,
We have given that
Basic direct labor rate is $21.00 per hour
Payroll Taxes is 10% of basic direct labor rate i.e. 10% of $21.00 = $2.10 per hour
Fringe Benefits is $4.00 per hour.
So Standard rate per direct labor hour = $21.00 + $2.10 + $4.00 = $27.1
Answer:
Senior Manager.
Explanation:
The Senior manager has a substantial role in the company as they formulate objectives and policies of the organization. Manager's intuition, experience, instincts, and personal experience is needed to approach specific problems in a rational, logical and systematic way.
Senior managers have a responsibility towards the company ensuring that targets can be met and the company stays profitable. That is why they need to have a wide variety of skills to perform their jobs successfully.
Answer:
Cost of goods sold on April 25 is $13.80 and the inventory balance is $55.20
Explanation:
Data given:total unit
Cost of purchase with data;
Date Amount
April 5 $10
April 10 $12
April 15 $14
April 20 $16
April 22 $17
Total cost 69
Average cost = total cost /total quantity
= 69/5
=13.8
The cost of the ending inventory is given on the balance sheet below
Date Purchases Cost of Inventory Bal. Avg Cost
goods sold
April 5 $10* 1 unit= $10 - $10 10/1 = $10
April 10 $12* 1 unit=$12 - 10+ 12 = 22 22/2 = 11
April 15 $14* 1 unit=$14 - 22+14 =36 36/3 = 12
April 20 $16* 1 unit= $16 - 36 +16 =52 52/4 = 13
April 22 $17* 1 unit = $17 - 52+17 =69 69/5 = 13.8
April 25 - 1 unit*13.8 = 13.80 69 - 13.8 = 55.20