Answer:
30.7 cm² (nearest tenth)
Step-by-step explanation:
Area of the wooden block = area of rectangle - area of semi-circle
Area of Rectangle = length × width
Length = 9 cm
Width = 4.5 cm
Area of rectangle = 40.5 cm²
Area of semi-circle = ½(πr²)
Radius (r) = ½ of diameter = ½*5 = 2.5 cm
π = 3.14
Area of semi-circle = ½(3.14*2.5²)
Area of semi-circle = 9.8125 cm²
✅Area of the wooden block = 40.5 - 9.8125 = 30.7 cm² (nearest tenth)
Answer:3hk - 12.4h
Step-by-step explanation:
h(3k-12.4)
h x 3k - h x 12.4
3hk - 12.4h
The future value of cash whose initial value is $845, at the rate of 11.3% for 7 years will be calculated using the compound interest rate, that is:
A=p(1+r/100)^n
where:
A=future amount
r=rate=11.3%=0.113
time=7 years
thus the future value of our cash will be:
A=845(1+0.113)^7
A=845(1.113)^7
A=$1,787.82
1. multiply 250 by 10% (250 * .1= 25)
2. Then subtract 25 from 250 (250 -25= 225)
2. Then multiply 225 by 16% (225 * .16 = 36)
3. Add 225 + 36 = 261.
4. 261 is your final answer