Answer:
a) 0.9,b) 1.5,c) 0.3hrs, d) 0.5hrs,e) 60%
Step-by-step explanation:
Given Data:
rate of arrival = 3customers/hr ;
rate of service = 5 haircuts/hr ;
a)
Average number of customers = La = λ²/[μ(μ-λ)]
= 3²/[(5(5-3)]
Average number of customers = La = 0.9
b)
Number of customers in system = Ls = λ/(μ-λ)
= 3/(5-3)
Number of customers in system = Ls = 1.5
c)
Average waiting time = Ta = λ/[μ(μ-λ)]
= 3/[(5(5-3)]
Average waiting time = Ta =0.3hrs or 18mins
d)
Average time spent by customer = Ts = 1/(μ-λ)
= 1/(5-3)
Average time spent by customer = Ts = 0.5hrs or 30mins
e)
% of time = Tr = λ/μ
= 3/5
% of time = Tr = 0.6 or 60%