Answer:

Step-by-step explanation:
The Young's Module of Aluminium is
. The axial stress on the specimen is:



The strain is derived of following expression:



Given:
5 bonds of face value of 1,000 that paid 5% annual interest rate.
5 bonds x 1,000 = 5,000
5,000 x 5% x 1 year = 250
The total annual interest income of James is 250. Each bond earns 50 per annum.
Volume of a cylinder= πr²h.
So pi always =3.14.
The radius is half the diameter: 20/2=10.
The height is the height of the flour in the canister: 25-3=22.
So V=3.14(10²)(22).
V=3.14(100)(22).
V=314(22).
V=6,908 cm³ :)