Answer: The approximate total weight of the grapefruits, using the clustering estimation technique is B. 35 ounces.
Answer:
The amount of tax Zoe would pay if she bought a book from Store Y would be $1.44.
Step-by-step explanation:
I got this because to find the tax you need to pay, you take the percentage and move the decimal point twice to the left; in this case it would go from 8% to 0.08 because the decimal point is at the end of the number. You multiply the 0.08 by the amount the book costs, and you get the amount of tax you have to pay.
Answer:
54
Step-by-step explanation:
Estimate=Population size × Sample proportion
population size = 120
sample proportion = (9)/(9+6+5) = 9/20 (check on Cymath as a resource)
estimate = 120 x 9/20 = 54
Answer:
1st: consistent and dependent
2nd: (-2,0). Simply put the called and check.
Answer:
A. x + y > 30 8x + 10y ≥ 450
Step-by-step explanation:
x+y bunnies and puppies has to be greater than 30 (in amount)
the amount of money need to be greater than or equal to 450 for both x bunnies and y puppies.