Answer:
The percentage of employees with 8 or more years at the company that reported that email is their preferred method of communication is 30.48%. I suppose there was a small typing mistake in option B.
Step-by-step explanation:
The proportion is the number of desired outcomes divided by the number of total outcomes.
The percentage is the proportion multiplied by 100.
In this question:
210 employees with 8 of more year.
Of those, 64 have the email as their preferred method of communication.
64/210 = 0.3048
0.3048*100 = 30.48%
The percentage of employees with 8 or more years at the company that reported that email is their preferred method of communication is 30.48%. I suppose there was a small typing mistake in option B.
Given my current rate = $129.00 per month.
Savings of 15% over your prices.
Therefore, saving = 15% of $129.00 = 0.15 × 129.00 =$19.35.
Adjusted rate = current rate - saving = 129 - 19.35 = $109.65
Therefore, We can rewrite above expression as :
My current rate is $129.00<u> </u><u>per month</u>." Representative: "We will match any competitive offer. Your adjusted rate will be <u>109.65 </u>dollars per month."
Given:
Amount in the bank account = $1850
Monthly payment of can loan = $400.73
To find:
When would automatic payments make the value of the account zero?
Solution:
Craig stops making deposits to that account. So, amount $1850 in the bank account is used to make monthly payment of can loan.
On dividing the amount by monthly payment, we get

It means, the amount is sufficient for 4 payment but for the 5th payment the amount is not sufficient.
Therefore, the 5th automatic payments make the value of the account zero.
265/5 = 53/1
53 miles per hour.
*I hope this helped!