Jello!!!l!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Answer:
The correct answer is C
Explanation:
Break even Sales is computed as:
Contribution margin ratio = Fixed Cost / Break even Sales
where
Contribution margin ratio = 1 - Variable expense of 80%
= 20%
Fixed Cost is $840
30% = $840 / Break even Sales
Break even Sales = $840 / 20%
= $4,200
The actual sales is computed as:
Actual Sales = (Fixed Cost + Desired Profit) / Contribution margin ratio
= ($840 + $6,600) / 20%
= $7,440 / 0.2
= $37,200
The margin of safety is computed as:
Margin of Safety = Actual Sales - Break even sales
= $37,200 - $4,200
= $33,000
Answer:
In the given scenario, the age discrimination that Claire displays could be because she believes that:
B) older workers are not interested in learning new things.
Explanation:
A manager is someone who controls and manages the resources in a company, firm or an organization. A major management role is the hiring of new employees. Employees form the backbone of any company, the type of employees that constitute an organization are always determine if the business will be a success or a failure. Hiring employees should be taken very seriously to ensure that their qualities are in line with the organizations goals and ambitions.
In the case above, Claire who owns an editorial services firms uses age discrimination criteria to hire her employees. This is evident by the fact that the average age of her employees is 30, meaning they are still considered youths since they are under below 35 years of age. Most managers like Claire use such tactics in hiring due to their personal beliefs. Some age discrimination hiring strategies are used because the hiring managers feel like older workers are usually not interested in learning new things.
Answer:
The mortgage interest amount will be "Zero (0)".
Explanation:
A property to pay. Unless the apartment is started renting for 15 days or more in one year as well should not be used for private purposes for even more of some
(1) 14 days as well as
(2) 10% of the total rentals days, the apartment shall be considered as rental home.
Gross income = $7000
Now,
![Total \ expenses = (2500+9000+2400+1000+7500) - personal \ deduction[(2500+9000+2400+1000+7500)\times \frac{13}{100} ]](https://tex.z-dn.net/?f=Total%20%5C%20expenses%20%3D%20%20%282500%2B9000%2B2400%2B1000%2B7500%29%20-%20personal%20%5C%20deduction%5B%282500%2B9000%2B2400%2B1000%2B7500%29%5Ctimes%20%5Cfrac%7B13%7D%7B100%7D%20%5D)
On putting the values, we get
⇒ 
⇒ 
And, Net rental loss will be:



So that the Mortgage interest itemized will be "0"
.
Answer:
A. Verify that the controls have been implemented (placed in operation).
Explanation:
The companies should have a fair policy of internal controls. It should basically have a policy which regulates and monitors all the transactions of each individual. It shall certainly be developed so that the work of one individual is monitored by the other automatically.
When the documentation is done, of such policies and controls by the auditor, he shall satisfy himself by counter checking that the procedures and practices laid are implemented properly.
So that there are no loop holes, and the management shall be held responsible for any procedure documented and not followed practically.