Answer:
8.1%
Explanation:
Firstly, let look at the formula for calculating weighted average cost of capital (WACC):
WACC = (D/A) x r_D x (1-t) + (E/A) x r_E + (PE/A) x r_PE, where:
A: Market value of company asset;
D: Market value of company debt;
E: Market value of company equity;
PE: Market value of company preferred equity;
r_D: cost of debt;
r_E: cost of equity/retained earnings;
r_PE: cost of preferred equity;
t: tax rate
Putting all the numbers together, we have:
WACC = 35% x 6.5% x (1-25%) + 55% x 10.5% + 10% x 6% = 8.1%
Answer: $10,906
Explanation:
Given that,
Purchased machinery at the beginning of Year 1 = $86,100
machinery has an estimated life of five years,
Estimated residual value = $4,305
Accumulated depreciation = $49,077 at the end of Year 2
Year 3 Depreciation expense:
= 
= 
= $10,906
B we did this at school it’s not hard nor easy
Answer:
Deitz Corporation
Cash Budget
For the Quarter ended March 31, 2020:
Beginning balance $33,300
Cash Collections From Customers 205,350
Sale of Equipment 3,330
Total available cash $241,980
Cash Payments:
Direct materials $47,730
Direct labor 77,700
Manufacturing overhead 38,850
Selling & Administrative 49,950
Purchase of Securities 15,540 $(229,770)
Ending Balance $12,210
Minimum Balance 27,750
Shortfall $15,540
Explanation:
Deitz Corporation uses this Cash Budget which it has prepared to understand its financial needs for the next quarter. For example, with the minimum balance of $27,750 most likely based on past experience the corporation will start making arrangements for some outside funds to the tune of $15,540 or more to meet its cash needs for the first quarter.
Answer:
$2475000
Explanation:
The computation of the cost of goods sold for the June month is shown below:
As it is given that total sales of June is $2,970,000
And, the marked up is cost plus 20%
So based on the above information, the cost of goods sold is
= $2,970,000 × 100 ÷ 120
= $2,475,000
Therefore, all the other information which is given is not relevant. Hence, ignored it