Answer:
Budgeted purchases for second quarter is 165000 pounds
Explanation:
The per unit requirement of material A is 2 pounds.
We first need to calculate the closing inventory of Material A at the end of first quarter and at the end of second quarter.
<u />
<u>End of first quarter</u>
The closing inventory for First quarter should be enough to meet 25% production requirement for next quarter. 25% production requirement for second quarter is 40000 pounds.
Production requirement - Second quarter = 80000 * 2 = 160000
25% of 160000 = 40000 pounds
<u />
<u>End of second quarter</u>
The closing inventory for First quarter should be enough to meet 25% production requirement for next quarter. 25% production requirement for second quarter is 45000 pounds.
Production requirement - Second quarter = 90000 * 2 = 180000
25% of 180000 = 45000 pounds
Budgeted Purchase -Second quarter = Closing Inventory in pounds + production in pounds - Opening Inventory in pounds
Purchase requirement - First quarter = 45000 + 160000 - 40000 = 165000 pounds
I looked up the question, since this one is incomplete. I've attached an image of the correct chart. Elvis' marginal benefit of the fourth sandwich is his total benefit of eating 4 sandwich minus his total benefit from eating 3 sandwiches.
Looking at the chart, we see that this gives us 81-75 = 6.
Therefore, the Marginal Benefit of a fourth sandwich is 6.
Answer:
Senior Manager.
Explanation:
The Senior manager has a substantial role in the company as they formulate objectives and policies of the organization. Manager's intuition, experience, instincts, and personal experience is needed to approach specific problems in a rational, logical and systematic way.
Senior managers have a responsibility towards the company ensuring that targets can be met and the company stays profitable. That is why they need to have a wide variety of skills to perform their jobs successfully.
Answer:
Net earnings before taxes = $9,300
Explanation:
Provided information, we have
Sales for the period = $20,000
Less: Operating Cost = $8,250
Less: Depreciation = $1,750
Operating income = $10,000
Less: Interest = $10,000
7% = $700
Thus, net earnings before taxes = $9,300
Note: All the expenses including depreciation, and interest are charged before taxes.
Therefore, depreciation and interest has been deducted before charging taxes.