Answer:
Step-by-step explanation:
Hello!
X₁: speed of a motorcycle at a certain intersection.
n₁= 135
X[bar]₁= 33.99 km/h
S₁= 4.02 km/h
X₂: speed of a car at a certain intersection.
n₂= 42 cars
X[bar]₂= 26.56 km/h
S₂= 2.45 km/h
Assuming
X₁~N(μ₁; σ₁²)
X₂~N(μ₂; σ₂²)
and σ₁² = σ₂²
<em>A 90% confidence interval for the difference between the mean speeds, in kilometers per hour, of motorcycles and cars at this intersection is ________.</em>
The parameter of interest is μ₁-μ₂
(X[bar]₁-X[bar]₂)±
* 


[(33.99-26.56) ± 1.654 *(
)]
[6.345; 8.514]= [6.35; 8.51]km/h
<em>Construct the 98% confidence interval for the difference μ₁-μ₂ when X[bar]₁= 475.12, S₁= 43.48, X[bar]₂= 321.34, S₂= 21.60, n₁= 12, n₂= 15</em>


[(475.12-321.34) ± 2.485 *(
)]
[121.96; 185.60]
I hope this helps!
Answer:
The answer is 20 degrees
Step-by-step explanation:
A trapezoid is a quadrilateral with four angles and the sum of the four angles is 360 degrees.
Britton rotated the trapezoid ABCD 180º, but we were not told that he tampered with the angles size or shape, we can now agree that it is still the same trapezoid that was rotated without any alterations in angles, size and shape.
Since we've been given that the angle B is 20º, and the measurement was not altered when rotating the trapezoid. Therefore the angle B' will also be 20º.
I hope this helps.
Answer:
133 pieces of 15cm can be cut from the ribbon.
Step-by-Step Explanation:
Length of ribbon = 20 meters
Length needed to be cut = 15 cm
We will convert meters into centimeters.
1 meter = 100 cm
20 meters = 2000 cm
Number of pieces = 
Number of pieces = 133.33
Rounding off to nearest whole number = 133
Hence,
133 pieces of 15cm can be cut from the ribbon.
Answer:
21 minutes
Step-by-step explanation:
Given the following :
Taking CITY STREET:
Time taken to drive to nearest bowling alley = 45 minutes = 45/60 = 0.75 hours
Speed of travel = 30 miles per hour
Taking FREEWAY:
speed of travel = 65miles per hour
If the distance to bowling alley is the same along both routes, The time taken along FREEWAY will be :
.
Distance to bowling alley taking city center :
Speed = distance / time
30 mph = distance / 0.75 hour
Distance = 30 × 0. 75 = 22.5 miles
Since distance is the same :
Time taken along FREEWAY :
Time taken = distance / speed
Time taken = 22.5 / 65 = 0.3461538 hour
Converting to minutes :
0.3461538 × 60 = 20.769 minutes
= 21 minutes ( to the nearest minute)
After a series of calculations, I found out that the interest he has to pay in total would be <span>$117,484.77.
You might use my answer in reviewing by using your solution also.
I hope my answer has come to your help. God bless and have a nice day ahead!
</span>