Answer:
x= -1, x=4
Step-by-step explanation:
5x²-15x-20
5x²-20x+5x-20=0
5x(x-4) +5(x-4)
(5x+5) (x-4) =0
5x=-5 or x=4
x= -5/5. or x=4
x= -1 or x=4
Answer:
Therefore the expression is option A)

Step-by-step explanation:
Given:
Statement as ' 8 less than two times X'
To Find :
Expression for the statement
'8 less than two times X'
Solution:

Now 8 less than two times X means Subtract 8 from '2x'

Therefore the expression is option A)

Answer:
0.0003W/cm°C
Step-by-step explanation:
The question is not properly written. Here is the correct question.
The batting wang xiu ying uses to fill quilts has a thermal conductivity rate of 0.03 watts (W) per meter(m) per degree celsius. what is the batting thermal conductivity when w/cm•c
Given the thermal conductivity in W/m°C to be 0.03W/m°C
We are to rewrite the value in W/cm°C
The difference is the unit. The only thing we need to do is to simply convert the unit (metres) in W/m°C to centimeters (cm)
Since 100cm = 1m, 0.03W/m°C can be expressed as shown below;
= 0.03W/m°C
= 0.03 × W/1m×°C
Note that 1m = 100cm, substituting this conversion into the expression, it will become;
= 0.03 × W/100cm × °C
= 0.03/100 × W/cm°C
= 0.0003W/cm°C
Hence the battling thermal conductivity in W/cm°C is 0.0003W/cm°C
For this case we have the following function:

We can rewrite the function to identify the zeros of it.
When rewriting the function factoring we have:

Therefore, the zeros of the function are:

Thus, the graph that contains intersections on the x axis in the points mentioned, will be the graph of the function.
Answer:
See attached image.
Let's start first by writing down the given:
σ = 100
sample mean = 450
sample size = 25
These information, plus the fact that we know that the population is approximately normally distributed, would tell us that we can use the
normal distribution curve in analyzing the problem.
A confidence interval of the mean is just a range statistically estimated to contain the population mean. For a 90% confidence interval, we would look at the Z-table and see where 90% of the data falls. We'll notice that it will fall within
1.645 standard deviations of the mean.
Next, we look for the standard error of the mean. This will have a formula

The standard error would just therefore be equal to

Lastly, we just get the product of the standard error and 1.645 and add it to 450 for the maximum value and subtract it to 450 for the minimum value.

ANSWER: 417.1<μ<482.9