Answer:
interest payable 66,000
note payable 384,000
Land 325,000
Gain on disposal 125,000
Explanation:
600,000 x 11% = 66,000 interest payable
the land is being used to settle the note along with the accrued interest at the time:
the accounting of Transit developments record the land at cost: 325,000
as the market valuye is 450,000 so a gain for 125,000 will be recognize.
450,000 market value - 66,000 interest payable: 384,000 payment on the note principal
the entry will write-off the interest payable, decrease the note by that amount and recognize the land gain on disposal
Answer:
$175,000
Explanation:
Conversion costs are production costs that must be incurred in order to change raw materials into products.
Therefore, we have:
Total of the conversion costs = Cost of clay used in production + wages paid to the workers who paint the figurines = $76,000 + $99,000 = $175,000
Answer:
17.19 years
Explanation:
The triple value of the earnings per share=$3.50*3=$10.50
The growth rate is 6.6%
Using the nper formula in excel, we can determine the number of years earnings per share would triple
=nper(rate,pmt,-pv,fv)
rate is 6.6%
pmt is not applicable to the scenario ,hence it is zero
pv is the current earnings per share
fv is the future earnings per share
=nper(6.6%,0,-3.5,10.5)= 17.19
Answer:
total interest paid = $123,370
Explanation:
given data
loan = $65,000
factor = 8.05 per $1,000
time = 30 year = 30 year × 12 months = 36 months
rate = 9% = 0.09
solution
first we get here payments on principal and interest for factor 8.05 per $1,000 will be
payments on principal and interest = $65 × 8.05
payments on principal and interest = $523.25 per month
payments on principal and interest = 523.25 × 360 months
payments on principal and interest = $188,370
so total interest paid will be
total interest paid = $188,370 - $65,000
total interest paid = $123,370
Answer:
The Correct Answer:
$40,000
Explanation:
IRC Section 1250 requires that excess depreciation (actual depreciation in excess of straight-line depreciation) be recaptured as ordinary income. Since the property has sold for more than the adjusted basis ($300,000 − $40,000 = $260,000 adjusted basis), the initial gains are recaptured based on the original purchase price of $300,000.
<em>This makes the first $40,000 of the profit subject to the unrecaptured Section 1250 gain while the remaining $20,000 is considered regular long-term capital gains.
</em>