Answer:
PV= $23,370.85
Explanation:
Giving the following information:
Cash flow (1-3)= $5,000
Cash flow (4-5)= $6,500
Discount rate= 6%
To calculate the present value, first, we need to calculate the final value:
FV= {A*[(1+i)^n-1]}/i
A= annual cash flow
Year 1-3:
FV= {5,000*[(1.06^3) - 1] / 0.06
FV= 15,918
Year 4-5:
FV= {6,500*[(1.06^2) - 1]} / 0.06
FV= 13,390
Now, the present value:
PV= FV/(1+i)^n
PV= 15,918/(1.06^3)= 13,365.06
PV= 13,390/(1.06^5)= 10,005.79
PV= $23,370.85
Answer:
Profit-maximizing price per drug treatment is $2,000
Explanation:
The "cost of production" (cost of providing all treatments) is given by the area under the cost curve
(The cost curve is the straight line C = 10Q)
It is a right triangle with one side being the quantity (Q) and the other being the cost of the last unit being produced (10Q)
So the cost of production is: 
Revenue is given by P * Q = (3,000 - 10Q) * Q
Profit = Revenue - Cost of production = 3,000Q -
-
To find maximum, take derivative and solve for:
3,000 - 30Q = 0 => Q = 100
Profit-maximizing quantity is 100. The price will then be P = 3,000 - 10*100 = $2,000
Answer:
Inventory= $5,040
Explanation:
Giving the following information:
March 1, 2021, inventory: 1,000 gallons @ $7.20 per gallon = $7,200
Purchases:
Mar. 10 600 gals @ $ 7.25
Mar. 16 800 gals @ $ 7.30
Mar. 23 600 gals @ $ 7.35
Sales:
Mar. 5 400 gals
Mar. 14 700 gals
Mar. 20 500 gals
Mar. 26 700 gals
Total units= 3,000
Total sales= 2,300
Ending inventory= 700 units
LIFO (last-in, first-out)
Inventory= 700*7.20= $5,040
Answer:
C) Addressing trade-offs between space and material handling.
Explanation:
Addressing trade offs between material handling and space in the warehouse is a major problem been tackled in warehouse layout strategy.
In any case where it is been found that your warehouse or distribution centre capacity is at bursting point, and costs are escalating while service levels are not being met, it is natural to assume that a bigger warehouse would go a long way to addressing the issues.
That is why experts in this field that have extensive experience in assisting customers in the identification of causal issues through its(warehouse) facility design, operations audits and also layout.
Answer: a. $52,300 b. $12,200 c. 0 d. $40,100
Explanation:
a. Given according to the IRS regulations of loss on investment (up to $3000)
Adjusted gross income: Salary received + Interest income received + dividend income received - loss on investment based on IRS regulations
= 53300 + 1600 + 400 - 3000
= $52,300 (Adjusted gross income)
b. Based on 2019 IRS increased filing status for Single individuals, The Standard deduction amount is $12,200
c. According to the 2019 IRS announcements, There are no personal exemption amount. This was set to zero (0) under the Tax Cuts and Jobs Act.
d. Going by the simple formula of:
Taxable Income = Adjusted Gross Income - Exemption - Standard Deduction
= 52300 - 0 - 12200
= $40,100 (Taxable Income)
I hope this helps.