Karen split her commission 50-50 with her broker.
Therefore she is left with:
Karen’s commission = $3,522.75 * 0.5 = $1,761.375
Karen’s broker received 55% of the total commission.
Therefore Karen must only be receiving 45% of the total commission. The total
commission must be then:
Total commission = $1,761.375 / 0.45 = $3,914.17
On a rate of 7%, the sale price of the property must be:
Sale price = $3,914.17 / 0.07
<span>Sale price = $55,917</span>
Answer: a. an e-brand brand
Explanation:
An e-brand is one that provides just an online service for merchandise sales. These companies do not have physical locations but rather show you all that they sell on their websites and then when you purchase something, they deliver it as a physical good. The most popular example of such is Amazon.
The advantage of such brands is that they get to save on the rental and other property costs related to establishing brick-and-mortar stores because they are online.
Answer: disturbance handler; decisional; more through others.
Explanation:
As a new manager, Candace has had to learn a lot, and sometimes her job is more stressful than she expected. As a manager, she needs to fulfill many roles. Candace schedules employees for shifts at the front desk, in the dog play areas, and in the bathing and grooming rooms.
This is part of the disturbance handler role of management, which falls under the decisional component. To adapt to being a manager, Candace has had to get things done by working more through others.
Answer:
Predetermined manufacturing overhead rate = $29
Explanation:
Given:
Estimated manufacturing overhead = $591,600
Estimated direct labor hours = 20,400
Actual manufacturing overhead = $551,820
Actual direct labor hours = 21,800
Computation of predetermined manufacturing overhead rate:
Predetermined manufacturing overhead rate = Estimated manufacturing overhead / Estimated direct labor hours
Predetermined manufacturing overhead rate = $591,600 / 20,400
Predetermined manufacturing overhead rate = $29
Note: Actual manufacturing overhead and labor hours do not include in the computation of predetermined manufacturing overhead rate.
Answer: $2,14,200
Explanation:
The total market value of the land and building = 3,20,000 + 4,40,000
=$7,60,000
Now, we have calculated the percentage of land involved in the total market value are as follows:
= \frac{320000}{760000} × 100
= 42%
Now,
the value of land = 42% of $5,10,000
= $2,14,200
This is the amount that corporation should record the cost of land.