This is ab example of a price floor. It is price that set by the government as a minimum price that would be imposed on a product. This value should be higher than that of the equilibrium price to be effective. It is used in order to prevent the prices to be too low.
Answer: Report the incident to the Federal Trade Commission.
Explanation:
Answer:
Amazon 65.35 Days Netflix 253.03 Days
Explanation:
Answer:
option (d) $929.42
Explanation:
Data provided in the question:
Coupon bonds payments = 5.65% semiannual
Yield to maturity, r = 6.94% = 0.0694
Face value = $1000
Now,
Coupon bond payments =
× $1,000
= $28.25
market price per bond = Payment ×
+
Here,
n is the maturity period and 2n is due to the semiannual payments
Thus,
market price per bond = $28.25 ×
+
= $28.25 × 10.942 + 620.3
= $929.42
Hence,
The answer is option (d) $929.42