Answer:
0.048 is the probability that more than 950 message arrive in one minute.
Step-by-step explanation:
We are given the following information in the question:
The number of messages arriving at a multiplexer is a Poisson random variable with mean 15 messages/second.
Let X be the number of messages arriving at a multiplexer.
Mean = 15
For poison distribution,
Mean = Variance = 15

From central limit theorem, we have:
where n is the sample size.
Here, n = 1 minute = 60 seconds
P(x > 950)
Calculation the value from standard normal z table, we have,

0.048 is the probability that more than 950 message arrive in one minute.
Answer:
i would say A. The initial cost for renting a snowmobile is $75, with each hour of use costing an additional $25.
Step-by-step explanation:
A hummingbird flies at an average speed of 25-30 miles per hour and can do a fast dive at up to 60 miles per hour. A: Yes. A cheetah will run at about 70 miles per hour and a hummingbird flies at about 25-30 miles per hour.
Answer:
The answer is A B and D
A. 8/5x + 2/3 = 1/2 – 1/5x
B. 18x + 20 + 30x = 15 – 6x
C. 18x + 20 + x = 15 – 6x
D. 24x + 30x = –5
E. 12x + 30x = –5
Step-by-step explanation:
(-5+25k-8k-20)-5+25k-8k-20
(17k-25)-17k-25