Answer:
Increasing Inventory by 40,000 units at a cost of $15,000 per unit
The Cost of producing 40,000 units extra = $40,000 *$15,000 = $600,000,000
Conclusion: As this is an additional cost incurred by the firm by increasing inventory by 40,000 unit at $15,000 per unit, it will be term as cash outflow. The impact of the inventory change on cash flow is outflow.
Answer:
Net earnings before taxes = $9,300
Explanation:
Provided information, we have
Sales for the period = $20,000
Less: Operating Cost = $8,250
Less: Depreciation = $1,750
Operating income = $10,000
Less: Interest = $10,000
7% = $700
Thus, net earnings before taxes = $9,300
Note: All the expenses including depreciation, and interest are charged before taxes.
Therefore, depreciation and interest has been deducted before charging taxes.
Answer:
d.$18,900
Explanation:
Gross Profit is the net of Sales value and production cost in the period for the units sold. Under absorption costing all the direct and indirect costs incurred in the production of products are included in the total production cost. As the cost is available for 100 units produced we need to calculate the cost of 90 unit and deduct this cost from the sales value to determine the gross profit and then deduct the operating expenses to calculate the operating income.
Sales (90 units) $90,000
Less: Production costs:
Direct materials ( $40,000 x 90/100 ) $36,000
Direct labor ( 20,000 x 90/100 ) $18,000
Variable factory overhead ( 2,000 x 90/100 ) $1,800
Fixed factory overhead ( 7,000 x 90/100 ) <u>$6,300</u>
Total Production cost <u>($62,100)</u>
Gross Profit $27,900
Less Operating expenses:
Variable operating expenses $8,000
Fixed operating expenses $1,000
<u>($9,000)</u>
Operating Income <u>$18,900</u>
Answer:
The balance in the accumulated depreciation account at the end of the second year is $146,000.
Explanation:
Straight line method charges a <u>fixed depreciation charge</u> on the asset during its period of use.
Depreciation Expense (Straight line) = Cost - Residual Amount ÷ Estimated Useful life
= $778,000 - $48,000 ÷ 10
= $73,000
Therefore, for each year, a depreciation expense of $73,000 is charged to profit an loss.
Accumulated Depreciation Calculation :
Depreciation Expense : Year 1 $73,000
Depreciation Expense : Year 2 $73,000
Total Expense $146,000
The following statements describe the economic concept of scarcity:
1. All useful resources are limited.
2.Resources are scarce which explain why we are willing to pay for them.
3. Because of scarcity, individuals must make choices.
In economics, scarcity is the study of how people attempt to satisfy their needs and wants by making choices. The principle of scarcity states that limited goods and services are available to meet unlimited wants.