Mark's initial revenue was $450 (150lb)($3) and his new revenue was $500 (100lb)($5). Since Mark's revenue increased when the price if apples rose, the demand for Mark's gourmet applies must be inelastic. Elastic, because even though there was a change in price, the change in price wasn't substantial.
Answer:
Lakeland Chemical
Equivalent Units of Direct Materials total 82,000 units.
Explanation:
1. Calculations:
Beginning Work in process Inventory = 15,200 (100% complete)
Direct materials started in May = 66,800 (100% complete)
Equivalent units of direct materials = 82,000 units
2. The equivalent units of direct materials is the sum of equivalent unit of beginning inventory and the units added during the period.
3. The equivalent cost of the direct materials is the sum of the equivalent costs of beginning and the costs of units added during the period.
Answer:
A) Core Competency
Explanation:
Core Competency
Core competency refers to an organisation's strategic advantage over its competitors, it means the capabilities and the resources that a business must find, cultivate and explore in order to have an advantage over its competitors in the same line of business.
In order for an activity to be defined as a business' core competence, that activity must be unique, making it difficult for others to re-produce an it must also produce a unique level of benefit or value for the consumers of the product.
Since the car parts company has innovated a new automobile product with unique value, <u>It has cultivated and explored its core competency </u>
Answer:
Intrinsic value of Stock C is 300
Explanation:
given data
expected pay dividend = $3
growth rate of dividends = 9%
stock C require a rate of return = 10%
stock D require a rate of return = 13%
solution
we get here intrinsic value by the DDM method
intrinsic value = Upcoming Dividend ÷ ( Required rate of return - Growth rate of stock ) .................1
intrinsic value =
intrinsic value =
intrinsic value = 300
so intrinsic value of Stock C is 300
Answer:
$31,100
Explanation:
On May 31 of the current year, the assets and liabilities of Riser, Inc. are as follows: Cash $20,500; Accounts Receivable, $7,250; Supplies, $650; Equipment, $12,000; Accounts Payable, $9,300.
Therefore the amount of stockholders’ equity as of May 31 of the current year can be derived by the formula : Capital = Assets - Liabilities
<u>Assets</u>
Cash $20,500;
Accounts Receivable, $7,250;
Supplies, $650;
Equipment, $12,000
TOTAL = 40,400
<u>Liabilities</u>
Accounts Payable, $9,300.
Therefore stockholders’ equity = 40,400 - 9,300 = $31,100