Answer:
only one more year
Explanation:
Your income for the current year (year₀) = $75,000
Next year's income (year₁) = $75,000 x 1.2 = $90,000
Year 3's income (year₂)= $90,000 x 1.2 = $108,000
You will only be able to contribute to a ROTH account during the next year (year₁), since your income for year₂ will be higher than $95,000.
Answer:
$1,135.05
Explanation:
Given:
Sales = $15,900
Net new equity = $500
Dividend payments = $75
Retained earnings = $418
Depreciation = $680
Interest expense = $511
Tax rate = 21% = 0.21
Now,
Net income = Retained earnings + Dividend payments
= $418 + $75
= $493
Profit before tax = Net income ÷ ( 1 - tax rate )
= $493 ÷ ( 1 - 0.21 )
= $624.05
Therefore,
Earnings before interest and taxes
= Profit before tax + Interest expense
= $624.05 + $511
= $1,135.05
Answer:
The correct answer is D
Explanation:
Expenditure is the funds which is used by organizations, firms or the corporations in order to attain the improve existing ones, new assets or the decrease the liability. In short, it is the use of the resource in the business operations.
So, when the expenditure is made on machine which is used by an enterprise need to be capitalized if it increase the quantity produced by the machine.
Answer:
<u> The correct answer is:</u> the changes in the situation that would result from a given action.
Explanation:
Marginal analysis is an extremely important tool for the organizational decision-making process, because through this analysis it is possible to compare costs and benefits of a financial strategy, analyzing costs and results in order to increase the company's profitability.
This therefore constitutes a cost-benefit analysis technique, for example, when buying or investing in a product, its benefits and utilities are considered, so for a marginal change to be adopted, the acquired benefits need to outweigh the costs.
Answer:
Break Even Point
In Units = 2,000 units
In value = $80,000
Explanation:
Break even Point = 
When we use contribution per unit, we get the break even point in units sales.
When we use the contribution margin as a percentage of sales we get break even sales in value.
Contribution per unit = $20
Contribution margin in percentage = $20/$40 = 50%
Therefore, Break even Point in units = 
Break even units = 2,000
Break Even Point in value = 
Sales to be made in value at break even = $80,000