Answer:
C) $1,166,000
Explanation:
The sales budgeted will be
unit sales budgeted x unit sales price
we look into the assignment for these numbers:
- February sales 10,600 units
And calcualte: 10,6000 units x $110 sales price
Total sales revenue for the month of February 1,166,000
The rest of the data is irrelevant for the question we are given thus, we ignore it.
Answer:
$12,500
Explanation:
Bonus = 10% x ($200,000 - taxes)
Bonus = $20,000 - 0.1T
So we must now find T:
T = 40% x ($200,000 - Bonus)
T = $80,000 - 0.4Bonus
now we can replace:
Bonus = $20,000 - 0.1($80,000 - 0.4Bonus)
Bonus = $20,000 - $8,000 + 0.04Bonus
Bonus - 0.04Bonus = $12,000
0.96Bonus = $12,000
Bonus = $12,000 / 0.96 = $12,500
Answer:
The face amount of the new term policy would be $50,000
Explanation:
In life insurance, face amount is referred to as the amount paid on the policy's maturity date, on the death of the insured, or if the policy terms permit on his or her total disability.
The face amount of the term policy would remain the same as when it was purchased as provided under the whole life policy. which is $50,000.
I would have to say go with the answer choice B