Answer:
3 and 46.67 units
Explanation:
The formula and the computations are shown below:
The price of good B is
= {The price of good Z (Pz)} ÷ {Marginal rate of transformation}
= {$6} ÷ {2}
= 3
Now the number of units to be purchased for all income used is
= (Monthly income spent on two goods) ÷ (price of good B)
= ($140) ÷ (3)
= 46.67 units
By applying the above formula we can find out the price of good B and the number of units purchased
Answer:
The firm's cost of equity is C. 14.05 percent
Explanation:
Hi, we need to use the following formula in order to find the cost of equity of this firm.

Where:
r(e) = Cost of equity
rf = risk free rate
rm = Market rate of return
Everything should look like this.

So, this firm´s cost of equity is 14.05%
Best of luck
Answer:
Annual deposit (PMT) = $1,567,060.39
Explanation:
Given:
Future value of annuity due = $8,000,000
Rate of interest(r) = 10% = 0.1
Number of year (n) = 4 year
Annual deposit (PMT) = ?
Computation of annual deposit :
\\\\8,000,000 = PMT [\frac{(1+0.1)^4-1}{0.1} ](1+0.1)\\\\8,000,000 = PMT [\frac{(1.1)^4-1}{0.1} ](1.1)\\\\8,000,000 = PMT [\frac{(0.4641}{0.1} ](1.1)\\\\8,000,000 = PMT [5.1051]\\PMT = 1,567,060.39](https://tex.z-dn.net/?f=Future%5C%20value%5C%20of%5C%20annuity%5C%20due%20%3D%20PMT%20%5B%5Cfrac%7B%281%2Br%29%5En-1%7D%7Br%7D%20%5D%281%2Br%29%5C%5C%5C%5C8%2C000%2C000%20%3D%20PMT%20%5B%5Cfrac%7B%281%2B0.1%29%5E4-1%7D%7B0.1%7D%20%5D%281%2B0.1%29%5C%5C%5C%5C8%2C000%2C000%20%3D%20PMT%20%5B%5Cfrac%7B%281.1%29%5E4-1%7D%7B0.1%7D%20%5D%281.1%29%5C%5C%5C%5C8%2C000%2C000%20%3D%20PMT%20%5B%5Cfrac%7B%280.4641%7D%7B0.1%7D%20%5D%281.1%29%5C%5C%5C%5C8%2C000%2C000%20%3D%20PMT%20%5B5.1051%5D%5C%5CPMT%20%3D%201%2C567%2C060.39)
Annual deposit (PMT) = $1,567,060.39
Answer: <em>Total Period Cost = $20,500</em>
Explanation:
Given :
Salary = $4000
Factory supply = $1000
Indirect labor = $6000
Direct material = $16000
Advertising expense = $2500
Office expense = $14000
Direct labor = $20000
Period costs are the costs incurring that do not tend to be a section of manufacturing process. Therefore, we compute the Period Cost using the following formula:
<em>
Period costs = Salary + Advertising expense + Office expense
</em>
<em>
= $4,000 + $2,500 + $14,000
</em>
<em>
= $20,500</em>
Answer:
the favorite foods of everyone in the audience
health issues that affect a majority of the audience
Explanation:
The presentation must include personal relevant data for the audience otherwise they won’t feel connected to the subject. Having this in mind Keith best approach in her presentation is to be close regarding food preferences and link them to good preparation practices in order to prevent common diseases.