Answer:
Cost of common stock is 12.02%
Explanation:
The cost of common stock can be computed from share price formula given below:
share price=do*(1+g)/r-g
do is the dividend just paid which is $1.70
g is the expected dividend growth per year which is 3.10%
r is the cost of common stock which is unknown
share price is $19.65
by changing the subject of the formula:
r=do*(1+g)/share price+g
r=1.70*(1+3.10%)/19.65+3.10%
r=1.7527/19.65+3.10%
r=0.0892+3.10%=12.02%
The company's cost of capital which is also the cost of common stock is 12.02%
Answer:
f Google asks 25 members of its executive team to spend a full day during their annual team-building retreat building a house in Las Vegas with Habitat for Humanity, the executives would be engaging in employee <u>Volunteering Efforts.</u>
Answer:
superseding cause
Explanation:
According to my research on different liability law suits, I can say that based on the information provided within the question Iris will not be liable for this second set of injuries because the plane crash was a superseding cause. This refers to an accident that happens after another (initial accident) has already occurred in which an injury has happened. In this type of situation the person who caused the initial accident is not responsible for the second accident or injuries caused by it.
I hope this answered your question. If you have any more questions feel free to ask away at Brainly.
Answer:
Working Capital -2019 =$229300
Working Capital -2018 = $230900
Explanation:
Working capital is the operating capital of the business that is used in the day to day running or the business and is a metric for the liquidity of the business. It is necessary for the operations of the business and is calculated as the difference between the current assets and the current liabilities.
Working Capital = Current Assets - Current Liabilities
Working Capital -2019 = 498600 - 269300 =$229300
Working Capital -2018 = 532400 - 301500 = $230900
Answer:
Jackson's target total cost of producing and selling 6 million cans of paint of $31,800,000 will enable it to reach stockholders' profit goals of $6 million.
The implication is that it should not allow its total costs (Production and other business expenses) to exceed $37,800,000.
This is because its sales revenue will be equal to $43,800,000 (6,000,000 * $7.30).
As such, Jackson can produce a can of paint for $5.30. It can also incur an average business expense of $1.00 per can to maintain and reach its $6 million profit target.
Explanation:
Profit is the difference obtained after deducting all costs from the revenue. There are some profit stages. The first is the gross profit, which considers the sales revenue and the cost of goods sold. The next profit stage is the operating profit, which subtracts the business running expenses from the gross profit. There are also profits before and after interest and taxes. The after tax profit is also called the net income or net profit. If it is negative, then it is called the net loss. It is from the net income that distributions are made to stockholders in the form of dividends while a part is retained in the business to increase its capital stock or stockholders' equity.