Answer:
3 and 46.67 units
Explanation:
The formula and the computations are shown below:
The price of good B is
= {The price of good Z (Pz)} ÷ {Marginal rate of transformation}
= {$6} ÷ {2}
= 3
Now the number of units to be purchased for all income used is
= (Monthly income spent on two goods) ÷ (price of good B)
= ($140) ÷ (3)
= 46.67 units
By applying the above formula we can find out the price of good B and the number of units purchased
Answer:
The target inventory position is T= 713.6 gallons.
Explanation:
Given:
Average demand =per day = D = 152 Gallons
Standard deviation of demand = σ = 33 Gallons per day
Lead time for delivery = L = 4 days
Z value for 94.5% service level = 1.6
The target inventory position = (Average demand x Lead time) + Safety stock
= (D × L) + (Z× σ ×
)
= (152 × 4) + (1.6 × 33 ×
)
= (152 × 4) + (1.6 × 33 × 2)
= 608 + 105.6
= 713.6
Cost price = 6,500
Selling price + profit = 9500
Profit gained = 9,500 - 6,500 = $3000
Number of tires bought = 3000/50 = 60
The dealer bought 60 tires.
Answer:
interest rate r = 6.78 %
Explanation:
given data
investment = $12,000
interest rate = 3.5 percent = 0.035
time = 5 year
interest rate = 7.9 percent = 0.079
time = next 15 year
to find out
What was your annual rate of return over the entire 20 years
solution
we get here interest rate as
interest rate r =
...................1
here t1 is time period for first 5 year and t2 is time i.e next 15 year and r1 and r2 is rate
now put here value we get
interest rate r =
interest rate r =
interest rate r = 1.0678 - 1
interest rate r = 0.0678
interest rate r = 6.78 %
Answer:
Insider Trading
Explanation:
Insider trading is an illegal act which is performed by an individual on the bases of confidential information. Any information which is not for public use and is used for personal benefit is an offense which is committed by Sally.
She leaked the information to Alice who further used that information to her own personal benefit which is straight off an illegal act falling in the category of insider trading.