Answer:
March 31, 202x, payroll tax expenses
Dr FICA tax (OASDI) expense 961
Dr FICA tax (Medicare) expense 224.75
Dr FUTA tax expense 93
Dr SUTA tax expense 837
Cr FICA tax (OASDI) payable 961
Cr FICA tax (Medicare) payable 224.75
Cr FUTA tax payable 93
Cr SUTA tax payable 837
Explanation:
Since we are calculating only payroll taxes, the wages expense is not included in this journal entry.
total payroll for the 10 employees = 10 x $1,550 = $15,500
each employee has accumulated earnings of $1,550 x 3 = $4,650
She will save about $267.27 ($2160.24 - $1892.97) in interest over the course of a year if she transfers her balance to a credit card with an apr of 10.8%, compounded monthly. This problem can be solved using the compounding interest formula which stated as A = P*(1+i)^n. A is the amount affected by the compounding interest, i is the interest rate, and n is the period of time. You must find the amount using the 24.2% and 10.8% compounding interest and find the difference between them.
Answer: 1300
Explanation:
From the equation,
Qxs = 200 + 4Px - 3Py - 5Pw
where
Px = price of X = 500
Py = price of y = 250
Pw = price of input w = 30
Putting the figures back into the supply equation, we have:
Qxs = 200 + 4Px - 3Py - 5Pw
= 200 + 4(500) - 3(250) - 150
= 200 + 2000 - 750 -150
Qxs = 1300
In United Kingdom, we assume that there are 22.36 million home and approximately £2,938 million money in total do UK households pay for their electricity per year, we use 365 days in a year. The answer in this question is £2,938 million is the money in total do UK households pay for their electricity per year.