Answer:
$166.8
Explanation:
Given that,
Units expected to produced = 400,000 units
Machine hours required = 1.2 each
Manufacturing overhead costs:
= Department 1 + Department 2
= $2,530,000 + $2,752,000
= $5,282,000
Total Machine hours:
= Department 1 + Department 2
= 30,000 MH + 8,000 MH
= 38,000 MH
Overhead cost per machine hour:
= Manufacturing overhead costs ÷ Total Machine hours
= $5,282,000 ÷ 38,000 MH
= $139 per MH
Overhead cost per unit:
= Overhead cost per machine hour × Machine hours required for each
= $139 per MH × 1.2
= $166.8
Answer:
7.49%
Explanation:
n = Number of payment periods = 3
P = Total lease payment = Annual lease payment * Number of period = $20,700 * 3 = $62,100
FV = fair value of the machine = $50,000
Implicit rate = [($62,100 / $50,000)^(1 / 3)] - 1 = 0.0749, or 7.49%
Answer:
<u></u>
Explanation:
The <em>expected return</em> is the weighted average of the expected returns in each scenario by its respective probability.
The <em>distribution of the holding period returns </em>(HPR) under three different scenarios is:
State of the economy Scenario #(s) Probability, p(s) HPR
HPR Boom 1 0.336 28.40%
Normal growth 2 0.414 7.90%
Recession 3 0.25 18.90%
The calculations are:


Answer:
Company output will be maximized if Calvin makes all the decals and Hobbes makes all the chains.
-Calvin has a comparative advantage for making decals.
-Hobbes has a higher opportunity cost for making decals than Calvin.
Explanation: Each partner should focus on the task where he has a comparative advantage.
In the situation of Calvins: if someone has a comparative advantage in producing something, that means he also has a lower opportunity cost in practicing that object.
In the situation of Hobbes: if he has a higher opportunity cost for making decals, then Calvin has a lower opportunity cost for making decals.
Answer:
Sammy needs to use a program and design the ad using density independent pixels.
Explanation:
Based on the scenario being described within the question it can be said that in the future Sammy needs to use a program and design the ad using density independent pixels. This will allow the design to correctly scale up and down by adding the correct ration or pixels needed so that the image is always as clear as originally intended. This will prevent such scenarios as this one.