Part 1 : Answer is only B substance is soluble in water.
In this experiment undissolved mass of each substance was measured. According to the given data, undissolved mass of substance B at 20 °C is 10 g while A is 50 g. Since, the initial added mass of each substance is 50 g, we can see that substance A is not soluble in water since the undissolved mass is 50 g.
Part 2 : Substance A is not soluble in water and substance B is soluble in water.
According to the given data, the undissolved mass of substance A remains as same as initial added mass, 50 g throughout the temperature range from 20 ° to 80 °C. Hence, we can conclude that substance A is not soluble in water.
But, according to the data, undissolved mass of substance B at 20 °C is 10 g. That means, 40 g of substance B was dissolved in water. When the temperature increases the undissolved mass of substance B decreases. Hence, we can conclude that substance B is soluble in water and solubility increases with temperature.
Answer:
pH=10.97
Explanation:
the solution of methyl amine with methylammonium chloride will make a buffer solution.
The pH of buffer solution can be obtained using Henderson Hassalbalch's equation, which is:
![pOH=pKb+log\frac{[salt]}{[base]}](https://tex.z-dn.net/?f=pOH%3DpKb%2Blog%5Cfrac%7B%5Bsalt%5D%7D%7B%5Bbase%5D%7D)
pH = 14- pOH
Let us calculate pOH

[Salt] = [methylammonium chloride] = 0.10 M (initial)
After adding base
![[salt] = \frac{molarityXvolume}{finalvolume}=\frac{0.1X20}{(20+50)}= 0.0286M](https://tex.z-dn.net/?f=%5Bsalt%5D%20%3D%20%5Cfrac%7BmolarityXvolume%7D%7Bfinalvolume%7D%3D%5Cfrac%7B0.1X20%7D%7B%2820%2B50%29%7D%3D%200.0286M)
[base] = [Methylamine]=0.10
After mixing with salt
![[base]= \frac{molarityXvolume}{finalvolume}=\frac{0.1X50}{(20+50)}= 0.0714M](https://tex.z-dn.net/?f=%5Bbase%5D%3D%20%5Cfrac%7BmolarityXvolume%7D%7Bfinalvolume%7D%3D%5Cfrac%7B0.1X50%7D%7B%2820%2B50%29%7D%3D%200.0714M)
pKb= -log[Kb]= 3.43
Putting values
pOH = ![3.43+log(\frac{[0.0286]}{0.0714}](https://tex.z-dn.net/?f=3.43%2Blog%28%5Cfrac%7B%5B0.0286%5D%7D%7B0.0714%7D)
Answer:
2 that is Calcium (Ca) and Manganese (Mn)
Explanation:
Add dithizone in chloroform and look for a red complex formation.
The two substances have different densities. Density can be affected by the temperature of a substance. Since they have to same volume but weigh differently, they have different densities. Remember, density = mass/volume
The reaction that is a double displacement reaction is the final one. Between Pb(NO3)2 and HCl.