The
number of iron atoms in a cooking pot that has a mass of 0.500 kg can be solve
by dividing it by the mass of the iron atom.
Number
of iron atoms = ( 0.5 kg) (1000g / 1kg) ( 1 iron atom / 9.27 x 10^-23 g)
<span>Number
of iron atoms = 5.39 x 10 ^24 iron atoms</span>
Answer:
2.83 g
Explanation:
At constant temperature and pressure, Using Avogadro's law
Given ,
V₁ = 2.12 L
V₂ = 3.12 L
n₁ = 0.120 moles
n₂ = ?
Using above equation as:



n₂ = 0.17660 moles
Molar mass of methane gas = 16.05 g/mol
So, Mass = Moles*Molar mass = 0.17660 * 16.05 g = 2.83 g
<u>2.83 g are in the piston.</u>
Correct answer: a. releasing CO2 that dissolves and forms acid in the oceans
The fuels used in automobiles release gases like carbon dioxide, carbon monoxide, oxides of nitrogen and sulfur. Carbon dioxide when dissolved in water forms carbonic acid. So, when the usage of cars is high, these emissions of carbon-dioxide into the atmosphere increase and this leads to the lowering of pH of the oceans as the carbon dioxide present in higher amounts in to atmosphere diffuses into the oceanic waters and form carbonic acid which makes the ocean slightly acidic.

CaCl2(aq) + K2CO3(aq) → 2 KCl(aq) + CaCO3(aq)
1.12 g
2.23 g
0.896 g
4.47 g
1.12 g
Hope it helps :)
Answer:
324.18 g/mol
Explanation:
Let the molecular mass of the antimalarial drug, Quinine is x g/mol
According to question,
Nitrogen present in the drug is 8.63% of x
So, mass of nitrogen = 
Also, according to the question,
2 atoms are present in 1 molecule of the drug.
Mass of nitrogen = 14.01 amu = 14.01 g/mol (grams for 1 mole)
So, mass of nitrogen = 14.01×2 = 28.02
These 2 must be equal so,

solving for x, we get:
<u>x = 324.18 g/mol</u>