To determine the time it takes to completely vaporize the given amount of water, we first determine the total heat that is being absorbed from the process. To do this, we need information on the latent heat of vaporization of water. This heat is being absorbed by the process of phase change without any change in the temperature of the system. For water, it is equal to 40.8 kJ / mol.
Total heat = 40.8 kJ / mol ( 1.50 mol ) = 61.2 kJ of heat is to be absorbed
Given the constant rate of 19.0 J/s supply of energy to the system, we determine the time as follows:
Time = 61.2 kJ ( 1000 J / 1 kJ ) / 19.0 J/s = 3221.05 s
Answer:
relative rate of diffusion is 1.05
Explanation:
According to Graham's law of difussion:
Rate of diffusion is inversely proportional to the square root of molecular weight of a molecule.
For two given molecules:

The given molecules are
Water = 18.01
Heavy water =20.03
Thus the relative rate of diffusion will be:

Neither. A basic postulate of the Kinetic Molecular Theory is that the molecules of <em>all gases</em> at the same temperature have the same average kinetic energy.
For me the answer is E. It is composed of one Ru2+ ion and two F- ions.
Answer:
The correct option is;
Sulfur oxides - acid precipitation
Explanation:
Here we have sulfur oxide when present in the atmosphere and mixed with oxygen water and other chemicals form acidic precipitation known as acid rain.
The sulfur oxides reacts with water in the clouds to form sulfuric acid as follows;
The sulfur gas is first oxidized
SO₂ + OH → HOSO₂
The next stage is the formation of sulfur trioxide
HOSO₂ + O₂ → HO₂ + SO₃
Sulfur trioxide combines with water to form sulfuric acid
SO₃ + H₂O → H₂SO₄ (aq).