Answer:
Option (C) is correct.
Explanation:
The dollar profit/loss and holding period return is computed as follows:
Dollar profit/loss will be:
= Stock sold one year later - Purchasing price of stock + Dividend paid
= $51.38 - $47.50 + $0.72
= $4.60
Holding period return will be:
= (Stock sold one year later - Purchasing cost of stock + Dividend paid
) ÷ Purchasing price of stock
= ($ 51.38 - $ 47.50 + 0.72) ÷ $47.50
= 9.68% Approximately
So, the correct answer is option C i.e. $4.60 ; 9.68%
Answer:
$5 per unit.
Explanation:
At an activity level of 3,000 units, we have:
Variable cost per unit = Total variable cost / Units produced = $15,000 / 3,000 = $5
Since the variable cost per unit must be equal at both lowest and highest level of activities, theerefore, the variable cost per unit at 3,500 is also $5 per unit.
Answer:
Facilitative decision making decison style is the correct answer to the given question.
Explanation:
The facilitative style of action-making represents a collaborative effort between the members and the stakeholders, each giving feedback for mutual the decision taking.
- It is critical that stakeholders provide access to data necessary for decision taking with the help of Facilitative decision style the zach take the decision and solved the given problem .
- The main objective of Facilitative decision-making approach results in better strategies also the better team purchase-in and more efficient and effective team-building are enhanced .