Answer:
a) YTM = 9.8%
b) realized compound yield is 9.9%
Explanation:
a) PMT = 80
par value FV = 1000
coupon rate = 8%
curent price PV = 953.1
years to maturity n = 3
Yield to maturity (YTM) =
=
= 9.8%
b) r2 = 10% = 100%+10%=1.1
r3 = 12% = 100%+12%=1.12
Realized compound yield:First, find the future value (FV. of reinvested coupons and principal
FV = ($80 *1.10 *1.12) + ($80 * 1.12) + $1080 = $1268.16
let a be the rate that makes the future value $1268.16
953.1(1+y)³ =$1268.16
(1+y)³=1.33
1+y=1.099
y = 0.099 = 9.9%
Answer and Explanation:
The computation is shown below:
a. For the maximum amount that spend each month on mortgage payment is
= Gross annual income ÷ total number of months in a year × mortgage payment percentage
= $39,600 ÷ 12 months × 28%
= $924
b. . For the maximum amount that spend each month on total credit obligatons
= Gross annual income ÷ total number of months in a year × mortgage payment percentage
= $39,600 ÷ 12 months × 36%
= $1,188
c. Now the maximum amount spend for all other debt is
For monthly mortgage
= $924 × 70%
= $646.8
And, for mortgage debt
= $1,188 × 70%
= $831.60
Answer:
D
Explanation:
Nantell's operating income (EBIT) will increase., because now the company will record lower depreciation expense in the income statement due to increase in the life from 5 to 7 taken for the depreciation purposes. So decline in depreciation will result in higher EBIT.
a. is wrong as lower depreciation means higher net income.
b. is wrong as tax liability will not get impacted as tax will follows old method of depreciation.
c. is incorrect as depreciation is non cash expense thus does not impact cash position and tax has already be on the earlier method.
e. is incorrect as increase in EBIT will result in higher taxable income.
hence option D is the only correct option
Answer:
A
Explanation:
A monopoly is when there are two firms operating in an industry.
A duopoly is when there are two firms operating in an industry. When the two firms collude, they become a monopoly.
If a monopoly maximises profit by producing 4000 units, the colluding duopolist would also maximise profit by producing 4000 units