Answer:
$38.80 per share
Explanation:
The computation of the stock price one year from now is shown below:
But before that first need to do the following calculations
Current Year Price earning ratio is
= ($39.50 × 5,500,000) ÷ $8,000,000
= $27.15
Now
Next year earnings = $8,000,000 × (1 + 25%)
= $10,000,000
Finally,
Share price next year = ($10,000,000 × $27.15) ÷ 7,000,000
= $38.80 per share
The Code of Hammurabi was one of the earliest and most complete written legal codes, proclaimed by the Babylonian king Hammurabi, who reigned from 1792 to 1750 B.C. Hammurabi expanded the city-state of Babylon along the Euphrates River to unite all of southern Mesopotamia. The Hammurabi code of laws, a collection of 282 rules, established standards for commercial interactions and set fines and punishments to meet the requirements of justice. Hammurabi’s Code was carved onto a massive, finger-shaped black stone stele (pillar) that was looted by invaders and finally rediscovered in 1901.
Answer:
a. What is the PI if the discount rate is 20%?
profitability index = present value of cash flows / initial outlay
PI = $9,137.41 / $5,000 = 1.83
b. What is the NPV if the discount rate is 20%?
NPV = -$5,000 + $9,137.41 = $4,137.41
c. What is the IRR if the discount rate is 20%?
the discount rate is irrelevant when you are calculating the IRR, since the IRR is the discussion rte at which the NPV = $0
IRR = 55.23%
Explanation:
Initial Outlay -$5,000
Year 1 $3,000
Year 2 $3,500
Year 3 $3,200
Year 4 $2,800
Year 5 $2,500.
Answer:
35 days
Explanation:
Receivables turnover rate = 23.5
Payables turnover rate = 12.5
Inventory turnover rate = 19.15
Length of firm's operating cycle :
(Days sales in inventory + average collection period)
Days' sales in inventory = (365 days / inventory turnover ratio)
Days' sales in inventory = (365 / 19.15)
Days's sales in inventory = 18.717 days
Average collection period : (365 / accounts receivable turnover ratio)
Average collection period = (365 / 23.5)
Average collection period = 15.531
(18.717 + 15.531)
= 34.248
= 35 days
Answer:
$47,500
Explanation:
The computation of the dollars amount received for the 5,000,000 yen is shown below:
= Expected yen receivable × forward rate
= 5,000,000 × $.0095
= $47,500
To find out the dollar amount we multiply the Expected yen receivable with the forward rate so that accurate value can come. And, we ignored the current spot rate and the turns out spot rate