Answer:
Option (a) is correct.
Explanation:
Contribution per unit:
= Selling price per unit - Variable cost
= Selling price per unit - (Material + labor cost)
= $25 - ($10 + $5)
= $25 - $15
= $10
Fixed cost = Administrative cost + Sales and marketing expense
= $60,000 + $20,000
= $80,000
Break-even quantity:
= Fixed cost ÷ Contribution per unit
= $80,000 ÷ $10
= 8,000 shirts
Answer:
The correct word for the blank space is: content.
Explanation:
Content goals are those important or that have a high value. These objectives are typically involved in the personal or professional development of individuals. Content goals imply a higher involvement and usually are objectives that cannot be set aside compared to other goals.
The correct answer is; The place or distribution of the paint
.
Further Explanation:
There are a total of four things that make up the marketing mix. They are known as the 4P's in business and they are very important for the businesses to follow. The four marketing mixes are;
- Price
- Product
- Promotion
- Place
Since Thad has already spoken to the customers and has gotten their feedback he will not need the promotion. He has the customers input on colors, names, and expectations. He has also decided on a price, so he doesn't need to focus on that point anymore. However, <em>he has not determined the place or the distribution of his paint. He will need to focus on the place he will sell his paint. </em>
Learn more about marketing mix at brainly.com/question/859394
#LearnwithBrainly
Answer:
The invoice price for the bond is $1,060.38
Explanation:
Given the following:
PV= Par value = $1,000
,
CV= Clean Price = $1,049
Coupon Rate per annum = 6.83%
To calculate the Semiannual Coupon Rate= Coupon Rate per annum/2= 3.415%
To calculate Semiannual Coupon= Semiannual Coupon Rate*PV
= 3.415% * $1,000 = $34.15
With an interest accured over 2 months, we calculate it thus:
Accrued Interest = $34.15 * 2/6
= $11.38
To calculate Invoice price:
Invoice Price = CP + Accrued Interest
Invoice Price = $1,049.00 + $11.38
Invoice Price = $1,060.38
Answer:
B. buyer must pay $2.33 per gallon for the rest of the year.
Explanation:
The correct answer is B. The seller agrees to supply gasoline for next year at $3 per gallon, the buyer agreed to it. When the gasoline prices declined the buyer insisted to reduce price and seller agreed to it. When the prices rise again the seller asked to raise price but buyer refused. Buyer cannot terminate the contract instead it has to continue buying at $2.33 per gallon if the seller is agreed to sell on this price for the rest of the year.