If a computer virus spreads rapidly through a company's computer system and threatens to shut down all internal and external lines of communication, the company will likely put a contingency <span>plan into effect.
</span>A contingency <span>plan is part of the risk management that deals with risks that</span> have catastrophic consequences. In this case the computer virus is a risk with catastrophic consequences: shut down communication.
Answer:
The return on equity for 2017 is 21.46 %
Explanation:
Return on equity measures the return earned on the owners investment in the company.
<em>Return on equity = Net Income for the year / Total Shareholders Funds × 100</em>
= $822 / ( $2,980 + $850) × 100
= 21.4621 or 21.46 %
Note : That Retained earning is part of Owners Investment.
Conclusion :
The return on equity for 2017 is 21.46 %
Answer and Explanation:
The computations are as follows
a. For company receivable turnover
As we know it is
= Credit Sales ÷ current account receivable balance
= $2,940,600 ÷ $457,615
= 6.43 times
b.
Now
company's days' sales in receivables is
= 365 ÷ Receivables turnover ratio
= 365 ÷ 6.43
= 56.77 days
c. Therefore the average collection period is the same as days sales in receivable i.e 56.77 days