answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Veronika [31]
1 year ago
5

Preble Company manufactures one product. Its variable manufacturing overhead is applied to production based on direct labor-hour

s and its standard cost card per unit is as follows:
Direct materials: 5 pounds at $9 per pound $45
Direct labor: 3 hours at $14 per hour 42
Variable overhead: 3 hours at $8 per hour 24
Total standard cost per unit $111

The planning budget for March was based on producing and selling 28,000 units. However, during March the company actually produced and sold 34,000 units and incurred the following costs:

a. Purchased 180,000 pounds of raw materials at a cost of $8.50 per pound. All of this material was used in production.
b. Direct laborers worked 69,000 hours at a rate of $15 per hour.
c. Total variable manufacturing overhead for the month was $565,200.

Required:
a. What raw materials cost would be included in the company's planning budget for March?
b. What raw materials cost would be included in the company's flexible budget for March?
c. What is the materials price variance for March?
Business
1 answer:
gavmur [86]1 year ago
4 0

Answer:

<h3>Preble Company</h3>

a. The raw materials cost for the planning budget for March is:

= $1,260,000

b. The raw materials cost included in the company's flexible budget for March

= $1,530,000

c. The materials price variance for March is:

= $90,000

Explanation:

a) Data and Calculations:

Standard Cost Card Per Unit:

Direct materials: 5 pounds at $9 per pound $45

Direct labor:        3 hours at $14 per hour        42

Variable overhead: 3 hours at $8 per hour     24

Total standard cost per unit                           $111

Planning budget production and sales for March = 28,000 units

Actual production and sales  for March =  34,000 units

Purchase of 180,000 pounds of raw materials / 5 = 36,000 units

Purchase cost = $8.50 per pound

Price variance = $0.50 per pound favorable ($9.00 - $8.50)

Total purchase cost = $1,530,000

Direct labor worked = 69,000

Standard labor hours = 34,000 * 3 = 102,000 hours

Direct labor volume variance = 33,000 hours (102,000 - 69,000)

Standard variable manufacturing overhead = $816,000 (34,000 * $24)

a. The raw materials cost for the planning budget for March is:

= $1,260,000 ($9 * 5 * 28,000)

b. The raw materials cost included in the company's flexible budget for March

= $1,530,000 ($9 * 5 * 34,000)

c. The materials price variance for March is:

= $90,000 ($9 - $8.50)180,000

You might be interested in
Jefferson Refining is issuing a rights offering wherein every shareholder will receive one right for each share of stock they ow
krok68 [10]

Answer:

value of right = $1.95

Explanation:

given data

new shares =  $19 plus 3

current market price = $26.80

to find out

value of one right

solution

we get here value of  rights that is express as

value of rights = \frac{stock \ price - right\ subcription\ price}{no\ of\ right + 1}    .............1

value of rights = \frac{26.80-19}{3+ 1}

value of rights = \frac{7.8}{4}

value of right = $1.95

7 0
2 years ago
Assume that a six-firm cartel supplies 500 million units of Whatailsya energy drink at a price of $5.00 per unit. Each firm supp
bazaltina [42]

Answer:

<u>The net gain for the firm cheating the cartel is US$ 183 million (rounding the answer to the nearest million).</u>

Explanation:

1. Let's review all the information provided for solving this case:

Number of firms that supply  Whatailsya energy drink = 6

Amount of production of the cartel of six firms = 500 million units

Price of the energy drink = US$ 5

Amount of production of the firm that decided to break the cartel = 50 million extra units

Price after the extra production is sold = US$ 4.50

2. Let's find the individual production of each firm before and after the 50 million extra units and the net gains for the cheating firm.

Individual production of each firm of the cartel = Amount of production of the cartel/Number of firms

Individual production of each firm of the cartel = 500 million units/6

Individual production of each firm of the cartel = 83.33 million units

Individual sales of each firm before the 50 million extra units = Individual production * Price of the energy drink

Individual sales of each firm before the 50 million extra units = 83.333 million * 5

Individual sales revenue of each firm before the 50 million extra units = US$ 416.666 million

New production amount of the firm cheating the cartel = 83.333 + 50

New production amount of the firm cheating the cartel = 133.333 million units

Price of the energy drink after the extra production is sold = US$ 4.50

New sales revenue of the firm cheating the cartel = New production amount * Price of the energy drink after the extra production is sold

New sales revenue of the firm cheating the cartel = 133.333 million * 4.50

New sales revenue of the firm cheating the cartel = US$ 600 million

Net gain of the firm cheating the cartel = New sales revenue of the firm cheating the cartel - Individual sales of each firm before the 50 million extra units

Net gain of the firm cheating the cartel = 600 million - 416.666 million

Net gain of the firm cheating the cartel = 183.333 million

<u>Net gain of the firm cheating the cartel = US$ 183 million (rounding the answer to the nearest million)</u>

6 0
1 year ago
Why are infectious agents and toxins ("select agents") listed in the "additional requirements for facilities transferring or rec
nika2105 [10]
They are given additional regulatory oversight by CDC BECAUSE THE ITEMS POSE A SEVERE THREAT TO PUBLIC HEALTH AND SAFETY. 
Because of the high threat that the items pose to the society's health, regulations have to be put in place to control their transportation and use in order to protect the safety and health of humans, animals and plants and plant products. 
8 0
1 year ago
BlackBerry, which gained significant market share in the early 2000s in the business, government, and consumer markets, lost mar
ziro4ka [17]

BlackBerry, which gained significant market share in the early 2000s in the business, government, and consumer markets, lost market share because "competitors offered phones with better designs and more features".

<u>Option:</u> B

<u>Explanation:</u>

The causes BlackBerry struggled are:

  • They were unable to innovate quickly enough. Apple and all the Android phone manufacturers released their phones with new operating system and physical shapes.
  • That was a major disruption in the market for cell phones and BlackBerry did not follow.

The company after Chen took over BlackBerry in late 2013 to concentrate more on apps. In 2016, the team stopped manufacturing its own branded phones and is now depending on suppliers to do so. The organization now provides a lot of its software and services revenues, as well as licensing, to big corporations.

4 0
1 year ago
Read 2 more answers
The purpose of ____________ is to increase an employee's ability to perform productively.
Alona [7]
The purpose of training and development<span> is to increase an employee's ability to perform productively.
During training and development, the company could re-educate their employees so they can adapt to the situation that the companies face during it operation and increase its overall efficiency.</span>
4 0
2 years ago
Other questions:
  • If there are constant rumors that a business is in financial crisis, employees might lose internal motivation. which level of ma
    9·2 answers
  • The order of presentation of activities on the statement of cash flows is
    13·1 answer
  • Suppose you just found out that the $3,215 monthly malpractice insurance charge is based on an accounting allocation scheme that
    9·1 answer
  • Economic growth and public policy Suppose a wealthy French citizen buys $2 million worth of stock issued by an American corporat
    5·1 answer
  • Assume that a manufacturing company usually pays a waste company(by the pound) to haul away manufacturing waste. Recently, a lan
    11·1 answer
  • Pederson Enterprises produces giant stuffed bears. Each bear consists of $12 of variable costs and $9 of fixed costs and sells f
    12·1 answer
  • A(n) _______ is a person who engages in leadership activities but whose right to do so has not been formally recognized.
    8·1 answer
  • Use the information for the​ question(s) below. The Sisyphean Company has a bond outstanding with a face value of​ $1000 that re
    11·2 answers
  • The decision to take less salary in a year when the company was less profitable and employees' pay was cut is an example of Nish
    10·1 answer
  • In an enterprise resource planning (ERP) system, the _____ component provides information on production costs and pricing.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!