Answer:
The answer is:
For italy: $35 billion
For Greece: -$40 billion
Explanation:
Injection into the economy = $70 billion.
Government spending multiplier is 1.5.
MPC = $70billion x 1.5
=$105 billion.
Change in Italy's real GDP due to the transfer = $105 billion - $70 billion
= $35 billion.
Greek Government.
Multiplier effect = 1 ÷ (1-MPC)
1 ÷ (1-0.6)
1÷ 0.4
-2.5.
It is negative because it is a reduction in government spending.
Therefore, the final change in real GDP as a result of this decreased spending is
-2.5 x $16 billion
= -$40 billion
Answer:
Sherlok asked him wasssupppp and got job.
Explanation:
Answer:
Olá, realizei algumas pesquisas e encontrei a opção que você precisava.
<em><u>d. Não definir forças, oportunidades, fraquezas e ameaças, as quais a empresa está inserida.</u></em>
Explanation:
<u>A estratégia organizacional</u> é definida de acordo com as metas e objetivos que a empresa deseja alcançar no curto e longo prazo.
Por isso é necessário implementar planos que auxiliem a empresa na obtenção dos resultados esperados.
A análise SWOT é uma ferramenta de gestão estratégica utilizada para que uma organização tenha conhecimento das variáveis internas (forças e fraquezas) e externas (oportunidades e ameaças) que influenciam no seu desempenho e consequentemente nos resultados.
Portanto <em><u>a alternativa D é falsa</u></em>, visto que a análise das forças, oportunidades, fraquezas e ameaças organizacionais, irão orientar a empresa a identificar os seus pontos positivos e negativos de forma a coordenar, corrigir e controlar seus ambientes para que se alcance maior eficácia organizacional.
Answer:
Dr interest expense $7,000
Dr notes payable $7,238
Cr cash $14,238
Explanation:
The first task is to compute interest expense on the loan in year 1 which is shown below:
interest expense=$100,000*7%
interest expense=$7,000
Principal repayment=repayment-interest repayment
Principal repayment=$14,238-$7,000=$7,238
The double entries are to debit interest expense and notes payable with $7,000 and $7,238 respectively while cash is credited with $14,238 as an outflow of cash.
Answer:
$1,100
Explanation:
The operating activities are the activities that are include day to day transaction which would result in cash receipts and the cash payments
The cash receipts would be in terms of received cash from customers and the cash payments would be salary expenses, utilities expenses, etc that are paid in cash.
So, the total amount of cash paid for operating activities is
= Rent paid + workers salaries paid
= $600 + $00
= $1,100