Answer: 32.25 hours?
Step-by-step explanation:
258/8= 32.25
The graph shows that x never becomes < 0. In other words the point (-1,0) is not part of the graph. So D is your only answer.
Answer:
The probability of 2 or more errors is 0.018.
Step-by-step explanation:
Let <em>X</em> = number of typographical errors on a page of a certain magazine.
The expected number of errors is, <em>λ</em> = 0.2.
The random variable <em>X</em> follows a Poisson distribution with parameter <em>λ</em> = 0.2.
The probability mass function of <em>X </em>is:

Compute the probability of 2 or more errors as follows:
P (X ≥ 2) = 1 - P (X < 2)
= 1 - P (X = 0) - P (X = 1)

Thus, the probability of 2 or more errors is 0.018.
Answer:
0.13%
Step-by-step explanation:
Mean, u = 17.4%
standard deviation, sd = 27.5%
We are looking for the probability that the money will double in value. Therefore we are looking for the value of x = 100% (meaning the value is 100% more that the previous year)
Find the value of z-score
z = (x-u)/sd
= (100 - 17.4) / 27.5 = 3.003
Find the z score using the z-table
From z-table at P(z<3.003) = 0.9987
So, for the probability that it the money will be double is
P (Z>2.8982) = 1 - P(z<2.8982)
= 1- 0.9987
= 0.0013 = 0.13%
Answer:
All real numbers greater than -3
Step-by-step explanation:
The domain of a log is the baseline is greater than 0.
Set x + 3 greater than zero and solve
x + 3 > 0
x > -3