Answer:
The temperature in degrees after 9 hours is -1.25 degrees Fahrenheit
Step-by-step explanation:
Here, we want to know the temperature after 9 hours
Per hour rise each hour is 3/4 degree = 0.75 degree
In 6 hours that will be 0.75 * 6 = 4.5 degrees
Or hour drop is 1/4 = 0.25 degree
In 3 hours, that will be 0.25 * 3 = 0.75 degree
Since it is a drop, we have -0.75 degree
Temperature after 9 hours will be;
-5 + 4.5 -0.75
= -5.75 + 4.5 = -1.25 degrees fahrenheit
Answer: five people like to like 5 people
Step-by-step explanation:
Answer:
We need a sample size of at least 719
Step-by-step explanation:
We have that to find our
level, that is the subtraction of 1 by the confidence interval divided by 2. So:

Now, we have to find z in the Ztable as such z has a pvalue of
.
So it is z with a pvalue of
, so 
Now, find the margin of error M as such

In which
is the standard deviation of the population and n is the size of the sample.
How large a sample size is required to vary population mean within 0.30 seat of the sample mean with 95% confidence interval?
This is at least n, in which n is found when
. So






Rouding up
We need a sample size of at least 719
11!/4!2! = 39916800/24(2)= 831600