Answer:
66.67%
Step-by-step explanation:
total matches = 9
matches won = 6
percentage = matches won*100/ total matches
percentage = 600/9
= 66.67%
Answer: The answer is 
Step-by-step explanation: Given that a glass bottle is filled with oil weighs 590 grams. After that, Sophia uses 200 millilitres of oil and then the bottle weighs 400 grams.
Therefore, the weight of the oil that Sophia uses = 590 - 400 = 190 grams.
That is, 190 grams = 200 millilitres, so

So, the relation between the weight 'M' of the bottle of oil, in grams, is a function of 'V', the volume of oil Sophia used is given by

Answer:
P=2.326
Step-by-step explanation:
Raw Score (X):=1000
Population Mean (μ):=460
Standard Deviation (σ): =Sqrt(npq)
Where n=1000, p=460/1000=0.46 and q=1-0.46=0.54
Sqrt(npq)=sqrt(460X0.54)=15.7607
Z = (X - μ) / σ
Z = (1000 - 460) / 15.7607
Z = 34.26244
For p-value 0.01
P(x=0.01) = 2.32635
Hence, P=2.326 t 3 decimal places.
The original selling price is found by multiplying 100% by $10 and adding that to the original $10. The logo shirt goes on the sale floor for $20. Each of the next three months, the reduced price is found by multiplying the current sale price by 75%. The tax is found by multiplying 5% by the final discounted price and adding the tax to the final sale price.
Yes because if you add up the left side it equals 53 and he got it right 53/53 times or 100% of the time